Возач почетник со А категорија и голем мотор

Дискусија во форумот 'Прашања, поплаки, пофалби, желби..' започната од Alil, 4 Mar 2017.

 1. Alil

  Alil Нов член

  Член од:
  4 Mar 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Suzuki gsr600
  Здраво на сите. Прочитав по законите дека откако ќе се полага за А директно, после тоа 2 години може да се вози мотор до 25kw. Дали некој знае како поголем мотор (на пример Suzuki gsr600 кој многу ми се допаѓа) може да му се намали моќноста, т.е гледав на различни сајтови дека такво нешто постои и како би се докажало тоа пред нашата полиција. Во европа многу луѓе го прават тоа, дури и во огласи се продаваат големи мотори со 25kw/35kw и пишува дека може да се вози и со А2.

  ,
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Чудно размислување од твоја страна, инаку тоа со УВЕРУВАЊЕ на полицијата дека моторор е ограничен и слично кај нас не функционира. Дефинитивно прво мораш да имаш кочница во главата:)
   
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Тешко ова за кај нас. Полиција ти ги гледа податоците у сообраќајна и тоа е тоа. Ова би успеало ако и само ако можеш у сообраќајна некако да го упишеш моторот со помалку моќност. А за тоа ти треба а-тест, dyno тест и којзнае што уште и дали е можно кај нас да го измерат и да го упишат според резултати на dyno-тест. Така да купи си мотор и две години не прави глупости, така е помала веројатноста дека ќе те сопрат. А и после две години не прави глупости :)
   

Разгласи за форумот