Во потрага по Шангри Ла

Дискусија во форумот 'Патеписи' започната од Zuty, 16 May 2017.

 1. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Убаво е човек да си се врати малку во цивилизација и на поубави патишта, па и од супротна страна да треба да возиш :)
  Искачањето на Лех-Манали автопатот беше откровение аи изгледаше како од филмовите...барем првите 50км..а потоа делници каде што одеднаш е откината цела лева лента и струполена во реката Индус. И нормално луди индијци кои возат како да се на буники(луди семки)...е ми текна во Ладакх тутунот е забранет но марихуаната-канабисот не е...можете да си купите хашиш по куќите, традиционален релаксант им е, најмногу го користат камионџиите кои возат во овие предели, секоја чест за момците, во тие услови и под тој стрес максимално се коректни, кога ќе им дадеш првенство на пролаз отпоздравуваат и тоа многу кул изгледа...:cool:
   
  На zlatkoristevski му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Некој ден претходно во Тангце прослава...другар ми вика идење по невеста :)...се исплашив да не ме побараат мене ..се заклучив во соба..се додека не се стемни...потоа отидов да молам за свеќи, нема струја и агрегатот не работи.... помеѓу 3-6 ден низ планините, ми беа најдолги денови ..се немав слушнато со никого од МК ниту некој знаеше каде сум во моментов...телефонскте врски не работеа, интернет никаде немаше по пат, струја многу ретко начекував на сат два..недоволно ни кафе да си сварам..7миот ден , кога се вратив во цивилизација возев 1,5час во еден правец за да дојдам до база и да искористам интернетот..и уште 2часа назад до следниот смештај ..
   
 3. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Видео од дневната соба , трпезаријата во Лоте ...за жал спалната не изгледаше ни приближно.....ова е најбогатата куќа во селото од сите 6 куќи , газдата бил гастербајтер во долна Индија имаше и телевизор купено и ставен веднаш на влезот...за жал струја ретко а ТВ прием никако..уште беше во целофан завиткан.....не сум ви кажал дека тоалетна хартија не се користи во овој дел на светот..так да подобро кога ќе налетате да се снабдете :p... нема фрлање тоалетна во ВЦ ..али затоа има секаде шише за вода или црево за после онаа работа да се замиете.... вода од чешма не се пие никаде , канализација немаат све се септички јами и ова е плаво подрачје за Колера, сеуште егзистира во овој дел на светот...устата затворена при бањање..имате две кофи за бањање, помалата не е за бањање туку за замивање после онакво..големата и една чашка е за туширање :) и внимателно во текот на денот кај ги ставате рацете , јок грицкање нокти ..
   
  Last edited: 17 May 2017
  На mushovlae му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  На Лех-Манали патот има многу премини преку планините патот се вози 2-3дена со попатно преспивање нормално...највисокиот премин е Тангланг Ла исто така над 5000м надморска височина , најлесен од тие над 5000м и најодржуван поради фреквентноста на патот...секојдневно околу него и на самиот пат се активирано над 1000работници,претежно од Непал имигрантите после големиот земјотрес од пред некоја година...работат во страшно тешки услови и живеат во пониските делови под шатори цели фамилии...толку сиромаштија немав видено...

   

  Attached Files:

  На mushovlae му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Уште малку по автопут :) и малку ладно по сабајле ..На ТанглангЛа по прв пат бегав од невреме и му киднав ме фати само малку дожд...утредента сабајле имаше снег на преминот..


   
 6. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Еден од многубројните блиски сусрети со камионџиите, фамозните Индијски камиони :)
   
 7. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Ламајуру манастирот северен Кашмир ...навлегувам накај Каргил зоната ..Ламајуру гратчето е спрема мене најубавото во цел Ладакх.Иако манстирот е во прилично лоша состојба, овде е територија на Црвените Шапки , будистичка секта од тој дел, таму закачив фестивал. сите околни села беа собрани ,кога нема кино или театар сами си прават монасите журка
   

  Attached Files:

 8. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  По пат и дел од Месечевата земја, каде што навистина е како на месецот..така барем НАСА викаат ...инаку кога сме кај НАСА ...поголемиот дел од фотките од земјата накај нашиот соларен систем и подалеку се направени токму од овој дел во Ладакх непосредно во близина на Пангонг Тцо езерото тука е најчистото небо на планетата земја, во Ханле на 4500м се наоѓа опсерваторијата и е забранета зона за странци!
   

  Attached Files:

 9. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  еве како изгледа опсерваторијата...не е моја слика..немав пристап до таму..
  Да надополнам еден дел кој го изумив, на пола пат се навратив накај Лех и вечерта во смештајот дојде група од 10 моторџии Индијци..мислам од Банглор државата беа, газдата Јајати им објасни дека што туку сум вратен каде што допрва требаат да одат, групата имаше водич Индиец кој по втор пат доаѓа на ваква тура , целосно организирани со поддршка од механичар и Махиндра болеро пикап. Тројца од групата се откажаа од турата поради висинска болест и решија да чекаат авион и да се вратат до Делхи. Водачот не сакаше ни да се поздрави со мене, додека механичарот сабајлечки рано додека им ги подмачкуваше и стегаше моторите се сликаше со мене...за жал јас таа слика ја немам на неговиот телефон се сликавме и саглам муабет си направивме млад дечко црн како ќумур... Успеав да го сликам водачот, подоцна пред да тргнат откако му го пофалив моторот Ројал Енфилд 500 преработен во ендуро.....целосно бев на игнор и дури ни членовите на турата не смееја да ми прават муабет од почит кон водачот..Еве како изгледа Индијска мото експедиција..нормално целиот багаж е во пикапот..:)
   

  Attached Files:

  Last edited: 17 May 2017
  На mushovlae му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  најлошото чувство на патувањето го имав кога влегов во Каргил зоната, не видов други странци а поголемиот дел од Индијците го избегаваат овој пат од Каргил-Сринагар северниот Кашмир, милитаризирана зона под Индијско управување но со многу паравојни , бунтовнички формации, во овој дел живеат Пакистанци и мал дел Индијци од муслиманска вероисповест.. во оваа зона се одвиваше Каргилската војна (1999) која траеше кратко но со многу жртви... Пакистанците до ден денес си ги немаат собрано и погребано мртвите војници од околните планини. Индијците тврдат преку 4000...
  Каргил е место на кое никогаш не би сакал да се вратам, толку непријатна игнорирачка атмосфера не сум начекал никаде , 2-3 часа се обидував по локалните дуќанчиња да купам вода и конзерва грав...секаде ме одбија дека не ги сакаат моите пари и ми се потсмеваа...нормално како секоја таква околина обожаваат чопоративно да се дружат. кога целосно се откажав налетав на мала гаража-дуќан каде што имаше некои повесели момци и успеав да земам 5л вода и грав :)
  Можеби времето не го трефнав се погодив на Рамазан-Рамадан и претходните денови имаше големи протести со жртви 9 убиени протестанти..и кога си заминав од околината после неколку дена повторно се случило срање, ми кажаа по пат..така да можеби непријателското однесување и некомуникација е поради тоа..но јас не сум ни Индиец ни војник, шпиун можеби ...неверник сигурно и со тоа се гордеам..имам ист игнорантски однос кон сите религии(не ме закачајте не ве закачам) Дедо мраз не ви го чепкам..
   

  Attached Files:

  На mushovlae му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  остана само да се присоберам назад после се 2 дена форца за назад и уште 2 дена во Лех колку да доземам поклончиња и да раздужам моторот-магарето кој што одлично се покажа...и најтешкиот дел нормално 48часа за да стигнам до Скопје овој пат побрзо летав накај западот па му избегав на времето..цело време го водев :)  И секако последното изгревање на сонцето за мене во Хималаите 5ч наутро (timelapse)
   
  На fenomenmk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Па 90% од моторите во индија се Ројал :)
   
 13. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Браво за Кандорг-ла пасс. И јас би сакал некогаш да го поминам. Убава авантура.
   
  На Zuty му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dvormak

  dvormak Нов член

  Член од:
  11 Nov 2014
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  24
  Трофеи:
  3
  Професија:
  Кувар (со едно "P"!)
  Локација:
  Bad Windsheim, Германија
  Веб сајт:
  Мотор:
  Yamaha XJ900s- Diversion
  Cicko Zuty, ti simnuvam kaciga!
  Ubav patepis, preubavi sliki i klipovi... Sekoja cest za potfatot!
  Prodolzi ponatamu ;)
   
  На Zuty му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Zlatko kamen

  Zlatko kamen Нов член

  Член од:
  19 Jan 2017
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Honda Hornet 600, Scooter retro 125
  Секоја чест, малку се тие што ќе го направат ова за своја душа! Уште помалку што ќе го евидентираат толку прецизно. Поздрав.
   
  На Zuty му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mic.moto

  mic.moto Нов член

  Член од:
  23 Apr 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Трофеи:
  1
  Локација:
  Andover
  Мотор:
  Suzuki,bmw
  Клуб:
  isto svasta
  Precednice sekoja cest.Impresioniran sum.
  Jas ova duri deneska go vidov.Sifrata sum ja zabravil za forumot,slucajno vidov preku FB moze da se logiram.
   
  На Zuty му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот