ролни за 16мм варијатор

Дискусија во форумот 'Опрема и делови' започната од DACIA, 3 Sep 2017.

 1. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Која големина на ролни би требало да му тртнам на 16мм варијатор?
  И која грамажа на ролни би ми препорачале за 2т 50цц за посилно забрзување. Сеа има 7 гр но слабо забрзува. За угорнина да не праеме муабет
   
 2. nikola_bb

  nikola_bb Активен член

  Член од:
  12 Apr 2015
  Мислења:
  218
  Фото и видео:
  1
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  132
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  Regal Raptor 350 spt
  цела наука е комбинацијата ролни, ауспух, федери, варијатори....
   
 3. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  се мислам дека 15x12 би било таман.
   
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Таа машина е тип Јамаха и за неа е еден тип на ролни и други нема, околу тежината без федери 4,5 грама(една) значи × 6 а со жолт главен федер и жолти федери на ламела + ауспух 3,5 до 3,7(една) oдносно ×6. Инаку има финти и со кајшот, со ламелата и ѕвоното, со диференцијалот и сл.
   
  Last edited: 4 Sep 2017
  nikola_bb and DACIA like this.
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Кога сервисираш пренос се подразбира да му тртнеш и нов кајш пошто сигурно е потрошен на возење со четири ролни во вариаторот.
   
  Last edited: 4 Sep 2017
 6. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Да не бидам скржав како другите, за 16мм варијатор одговараат 15х12 ролни :p
   

Разгласи за форумот