Regal Raptor NAC25

Sajd

Нов член
#1
Здраво,
Ме интересира какво мислење имате за RegalRaptor NAC25. Во план сум да купам таков мотор произведен 2011 година.
Исто така ме интересира што би требало да внимавам при купување на мотор на старо.
Секоја информација би била добредојдена

Поздрав
 
Допаѓања: vige

kolestepanov

Активен член
Мотор
tomos avtomatik cafe racer
Клуб
sloboden vozac
#2
Интересно моторче има низ МК кинеско производство . Убаво би било некој член да сподели искуство ама тоа е реалноста кај нас . Ако земаш биди внимателен гледај на се , поведи некој поискусен.
 

vige

Активен член
Мотор
Honda CBR
Клуб
/
#3
Ако ти е за прв мотор, производот е извонреден. Мислам дека има за продажба по огласиве и би требало да коштаат помалку од 1000 еура. Кинески е да, ама е дизајниран во калифорнија и има водено ладење, обичен ланец и мењачот му работи релативно добро. Одличен производ за цената во секој случај. Провери што ќе земеш, ама ми се чини дека многу добро ги трпат километрите и годините и се прилично едноставни, нема многу што да се расипе. Со еден обичен сервис ( уље, плочки за кочници, течност за ладење, чистење на карбураторот и подмачкување или замена на сајлите) ќе добиеш практично нов мотор. Можда ќе треба да инвестираш во гуми, оригиналните кинески се тешко шајзе, а поради ниската цена на машините ретко кој ги менувал. Од 2011 досега и мишелин да се, ќе беа за фрлање. Мислам дека неможеш многу да згрешиш.
 

Sajd

Нов член
#4
Планирам следниот месец да одам да го видам па се надевам дека ќе биди во ред. Го видов незапален и од надвор ми личи како сочуван не е паѓан, само нема километраж, сопственикот вика дека му го украле, што ми е малку матно ама дури не го видам како работи моторот неможе да се каже ништо. Во секој случај ви благодарам на советите.
 

Sajd

Нов член
#5
Ништо не испадна со моторот, дали знаете некој да продава ваков или сличен тип (во цена и изглед). Барав по огласите никаде неможам да најдам слично. Доколку знаете ве молам да ми пратите контакт. Поздрав
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#6
Ништо не испадна со моторот, дали знаете некој да продава ваков или сличен тип (во цена и изглед). Барав по огласите никаде неможам да најдам слично. Доколку знаете ве молам да ми пратите контакт. Поздрав
Исконтактирај со "Troja 89" тој продава моторче кое може да ти фати око ДУРИ, јас повеќе го почитувам од Рапторот (заради долг список причини):)
 

riki

Член
Мотор
Skygo 125
#7
Ништо не испадна со моторот, дали знаете некој да продава ваков или сличен тип (во цена и изглед). Барав по огласите никаде неможам да најдам слично. Доколку знаете ве молам да ми пратите контакт. Поздрав
Да не беше од Струмица моторот?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 

Sajd

Нов член
#8
Да не беше од Струмица моторот?

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
Da drugar od strumica bese, bev go vidov motorot nadvoresno bese dobar, samo nekese da go zapali nemase akumulator i filter toa bese januari mesec, se dogovoriv da go baram na 10 februari togas ke bidel spremen i go pobarav na 11ti februari ali batkata veke go kaparil na drug. Ubo me zaeba a bash se zagreav za toj motor.

Kroko fala ti za reply, ke zbornam so Troja.

Pozdrav
 

riki

Член
Мотор
Skygo 125
#11
Не го запознав
Зборев само на телефон пошо го имаше огласено моторот,ама како да кажуваше прикаски за моторот,а баш прегледав на интернет дека 2 години го огласува моторот со исти слики и километража која воопште ја нема
Мене ми викаше дека има едно 5000-6000 км
Само уште да кажеше од баба е возен.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
 
#12
Здраво дечки

Се надевам не е проблем што постирав на веќе отворена тема. Сепак се рсботи за истиот мотор.

До пред нецела година имав лингкен 125цц што се докажа добро за прв мотор, го чував ко очите и беше најдобaр од сите огласи што ги гледав на реклама5. Од малку брзање од малку нервоза бидејќи ми беше некако слаб( мислам дека го свикнав и барав нешто побрзо иако секој скутер го јадев после 3та брзина) го продадов. Го возев нецели 5 години да не речам со тоа моторче пораснав.

Е сега меркам раптор 350ка. Па ме интересира мислење за моторов, каков е со делови има ли резерва тука или каде од странство можам да набавам. Вака ми е добар на фаца со оглед што би му ставил маска напред па ме интересира мислење. Со оглед на тоа што нема да го возам многу и да се глупирам како порано но сепак некогаш да можам да направам лагано 40км од еден до друг град за шетање бидејќи за поголем пат не верувам да има толку снага иако имам другарче со R6-ка и се вози низ МК но сигурно би останал далеку со рaпторов.

Благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#13
Здраво дечки

Се надевам не е проблем што постирав на веќе отворена тема. Сепак се рсботи за истиот мотор.

До пред нецела година имав лингкен 125цц што се докажа добро за прв мотор, го чував ко очите и беше најдобaр од сите огласи што ги гледав на реклама5. Од малку брзање од малку нервоза бидејќи ми беше некако слаб( мислам дека го свикнав и барав нешто побрзо иако секој скутер го јадев после 3та брзина) го продадов. Го возев нецели 5 години да не речам со тоа моторче пораснав.

Е сега меркам раптор 350ка. Па ме интересира мислење за моторов, каков е со делови има ли резерва тука или каде од странство можам да набавам. Вака ми е добар на фаца со оглед што би му ставил маска напред па ме интересира мислење. Со оглед на тоа што нема да го возам многу и да се глупирам како порано но сепак некогаш да можам да направам лагано 40км од еден до друг град за шетање бидејќи за поголем пат не верувам да има толку снага иако имам другарче со R6-ка и се вози низ МК но сигурно би останал далеку со рaпторов.

Благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk
Бегај Бади бегај, ни делови има ни квалитет. Крши мењач, константно штракаат вентили, не иде иако е 350ка вибрации само со ликот лаже народ. Имаш други можности само раскажи на што нишаниш. И не е фора само да имаш поголема кубикажа за украс без разлика колку си се смирил или не, таа кубикажа треба да ти се исплати, мое мислење:)
 
#14
Бегај Бади бегај, ни делови има ни квалитет. Крши мењач, константно штракаат вентили, не иде иако е 350ка вибрации само со ликот лаже народ. Имаш други можности само раскажи на што нишаниш. И не е фора само да имаш поголема кубикажа за украс без разлика колку си се смирил или не, таа кубикажа треба да ти се исплати, мое мислење:)
Сигурно нема да штракаат повеќе од лингкенот хехе. Иначе наидов на два 1000/1100е . Тој ми е буџетот поточно првичниот беше до кај 600-700е и барав лингкен кој едвај можиш да најдиш сочуван па кога најдов и тој ми летна неколку сати пред да се јавам јас :/ и така некако ми замачка очи рспторов па кренав малце на цена која ми е макс. Што би до мене и феникс 125ка би возел иако тие се дамбетар од секој мотор во тресење и се друго. Сакам само фаца моторче што би ме терало до низ град или некој километар повеќе, знам дека со фениксот тоа не е возможно па остај што нема такви се нафрлив на рапторот. Една маска напред и ќе добие друг изглед арно ама делови нема. Се пребарав само во мотопартс има за 250ка. Искрено сумава за мотор ми прави проблем кој за жал во моментов е таа инаку знаам што би зел ххахах но тоа е тоа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#15
Сигурно нема да штракаат повеќе од лингкенот хехе. Иначе наидов на два 1000/1100е . Тој ми е буџетот поточно првичниот беше до кај 600-700е и барав лингкен кој едвај можиш да најдиш сочуван па кога најдов и тој ми летна неколку сати пред да се јавам јас :/ и така некако ми замачка очи рспторов па кренав малце на цена која ми е макс. Што би до мене и феникс 125ка би возел иако тие се дамбетар од секој мотор во тресење и се друго. Сакам само фаца моторче што би ме терало до низ град или некој километар повеќе, знам дека со фениксот тоа не е возможно па остај што нема такви се нафрлив на рапторот. Една маска напред и ќе добие друг изглед арно ама делови нема. Се пребарав само во мотопартс има за 250ка. Искрено сумава за мотор ми прави проблем кој за жал во моментов е таа инаку знаам што би зел ххахах но тоа е тоа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сакаш ли нов за таа сума мање више, ти прв му седнуваш и ТО.
Делови се и тн и тн.
 
#16
Сакаш ли нов за таа сума мање више, ти прв му седнуваш и ТО.
Каков мотор? Раптор 350ка или?

Јас наидов и на еден во СК со 8к км ама багабонт невиден беше човекот. Де ова де она де прв де десетти газда...Sent from my iPhone using Tapatalk
 
#18
http://www.mondialmotor.com.tr
Имаш увозник во МК, разгледај и пиши, ќе добиеш телефон.

Не ми фаќа ништо на око. Ми иди филмот дека е 125/150цц и ми се крши се. Сакам нешто погломазно ама како што се рекло коллу пари толку музика хахах. Па најверојатно да го одложам купувањево сега за сега. Многу ми направи ќејф рапторот но што е то е. За 1000е со 26к км возен од постср човек до на работа, супер сочуван но чим треси и вентилите имаат проблем ќе си почекам најдобро :))

Благодарам за линкот патем :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#19
Не ми фаќа ништо на око. Ми иди филмот дека е 125/150цц и ми се крши се. Сакам нешто погломазно ама како што се рекло коллу пари толку музика хахах. Па најверојатно да го одложам купувањево сега за сега. Многу ми направи ќејф рапторот но што е то е. За 1000е со 26к км возен од постср човек до на работа, супер сочуван но чим треси и вентилите имаат проблем ќе си почекам најдобро :))

Благодарам за линкот патем :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Секоја 125 и 150 од Мундијалите го ставаат Рапторот во џеб на крајна, пробано. 180ката иде 160.