Regal Raptor NAC25

Дискусија во форумот 'Општо' започната од Sajd, 25 Jan 2017.

 1. Sajd

  Sajd Нов член

  Член од:
  25 Jan 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Здраво,
  Ме интересира какво мислење имате за RegalRaptor NAC25. Во план сум да купам таков мотор произведен 2011 година.
  Исто така ме интересира што би требало да внимавам при купување на мотор на старо.
  Секоја информација би била добредојдена

  Поздрав
   
  На vige му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kolestepanov

  kolestepanov Активен член

  Член од:
  27 Dec 2014
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  101
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  tomos avtomatik cafe racer
  Клуб:
  sloboden vozac
  Интересно моторче има низ МК кинеско производство . Убаво би било некој член да сподели искуство ама тоа е реалноста кај нас . Ако земаш биди внимателен гледај на се , поведи некој поискусен.
   
 3. vige

  vige Активен член

  Член од:
  26 Nov 2014
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  81
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  Honda CBR
  Клуб:
  /
  Ако ти е за прв мотор, производот е извонреден. Мислам дека има за продажба по огласиве и би требало да коштаат помалку од 1000 еура. Кинески е да, ама е дизајниран во калифорнија и има водено ладење, обичен ланец и мењачот му работи релативно добро. Одличен производ за цената во секој случај. Провери што ќе земеш, ама ми се чини дека многу добро ги трпат километрите и годините и се прилично едноставни, нема многу што да се расипе. Со еден обичен сервис ( уље, плочки за кочници, течност за ладење, чистење на карбураторот и подмачкување или замена на сајлите) ќе добиеш практично нов мотор. Можда ќе треба да инвестираш во гуми, оригиналните кинески се тешко шајзе, а поради ниската цена на машините ретко кој ги менувал. Од 2011 досега и мишелин да се, ќе беа за фрлање. Мислам дека неможеш многу да згрешиш.
   
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sajd

  Sajd Нов член

  Член од:
  25 Jan 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Планирам следниот месец да одам да го видам па се надевам дека ќе биди во ред. Го видов незапален и од надвор ми личи како сочуван не е паѓан, само нема километраж, сопственикот вика дека му го украле, што ми е малку матно ама дури не го видам како работи моторот неможе да се каже ништо. Во секој случај ви благодарам на советите.
   
 5. Sajd

  Sajd Нов член

  Член од:
  25 Jan 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Ништо не испадна со моторот, дали знаете некој да продава ваков или сличен тип (во цена и изглед). Барав по огласите никаде неможам да најдам слично. Доколку знаете ве молам да ми пратите контакт. Поздрав
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Исконтактирај со "Troja 89" тој продава моторче кое може да ти фати око ДУРИ, јас повеќе го почитувам од Рапторот (заради долг список причини):)
   
 7. riki

  riki Член

  Член од:
  28 Aug 2015
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  27
  Трофеи:
  18
  Мотор:
  Skygo 125
  Да не беше од Струмица моторот?

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 8. Sajd

  Sajd Нов член

  Член од:
  25 Jan 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Da drugar od strumica bese, bev go vidov motorot nadvoresno bese dobar, samo nekese da go zapali nemase akumulator i filter toa bese januari mesec, se dogovoriv da go baram na 10 februari togas ke bidel spremen i go pobarav na 11ti februari ali batkata veke go kaparil na drug. Ubo me zaeba a bash se zagreav za toj motor.

  Kroko fala ti za reply, ke zbornam so Troja.

  Pozdrav
   
 9. riki

  riki Член

  Член од:
  28 Aug 2015
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  27
  Трофеи:
  18
  Мотор:
  Skygo 125
  Тој шо го продаваше моторот корнеше од лажење.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sajd

  Sajd Нов член

  Член од:
  25 Jan 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Go zapozna Vasko? Sho te vrza tebe ? :)
   
 11. riki

  riki Член

  Член од:
  28 Aug 2015
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  27
  Трофеи:
  18
  Мотор:
  Skygo 125
  Не го запознав
  Зборев само на телефон пошо го имаше огласено моторот,ама како да кажуваше прикаски за моторот,а баш прегледав на интернет дека 2 години го огласува моторот со исти слики и километража која воопште ја нема
  Мене ми викаше дека има едно 5000-6000 км
  Само уште да кажеше од баба е возен.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  vige and zlatkoristevski like this.
 12. jovce.

  jovce. Член

  Член од:
  25 May 2016
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  12
  Трофеи:
  8
  Здраво дечки

  Се надевам не е проблем што постирав на веќе отворена тема. Сепак се рсботи за истиот мотор.

  До пред нецела година имав лингкен 125цц што се докажа добро за прв мотор, го чував ко очите и беше најдобaр од сите огласи што ги гледав на реклама5. Од малку брзање од малку нервоза бидејќи ми беше некако слаб( мислам дека го свикнав и барав нешто побрзо иако секој скутер го јадев после 3та брзина) го продадов. Го возев нецели 5 години да не речам со тоа моторче пораснав.

  Е сега меркам раптор 350ка. Па ме интересира мислење за моторов, каков е со делови има ли резерва тука или каде од странство можам да набавам. Вака ми е добар на фаца со оглед што би му ставил маска напред па ме интересира мислење. Со оглед на тоа што нема да го возам многу и да се глупирам како порано но сепак некогаш да можам да направам лагано 40км од еден до друг град за шетање бидејќи за поголем пат не верувам да има толку снага иако имам другарче со R6-ка и се вози низ МК но сигурно би останал далеку со рaпторов.

  Благодарам


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 13. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Бегај Бади бегај, ни делови има ни квалитет. Крши мењач, константно штракаат вентили, не иде иако е 350ка вибрации само со ликот лаже народ. Имаш други можности само раскажи на што нишаниш. И не е фора само да имаш поголема кубикажа за украс без разлика колку си се смирил или не, таа кубикажа треба да ти се исплати, мое мислење:)
   
 14. jovce.

  jovce. Член

  Член од:
  25 May 2016
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  12
  Трофеи:
  8
  Сигурно нема да штракаат повеќе од лингкенот хехе. Иначе наидов на два 1000/1100е . Тој ми е буџетот поточно првичниот беше до кај 600-700е и барав лингкен кој едвај можиш да најдиш сочуван па кога најдов и тој ми летна неколку сати пред да се јавам јас :/ и така некако ми замачка очи рспторов па кренав малце на цена која ми е макс. Што би до мене и феникс 125ка би возел иако тие се дамбетар од секој мотор во тресење и се друго. Сакам само фаца моторче што би ме терало до низ град или некој километар повеќе, знам дека со фениксот тоа не е возможно па остај што нема такви се нафрлив на рапторот. Една маска напред и ќе добие друг изглед арно ама делови нема. Се пребарав само во мотопартс има за 250ка. Искрено сумава за мотор ми прави проблем кој за жал во моментов е таа инаку знаам што би зел ххахах но тоа е тоа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Last edited: 15 Jul 2017
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Сакаш ли нов за таа сума мање више, ти прв му седнуваш и ТО.
  Делови се и тн и тн.
   
 16. jovce.

  jovce. Член

  Член од:
  25 May 2016
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  12
  Трофеи:
  8
  Каков мотор? Раптор 350ка или?

  Јас наидов и на еден во СК со 8к км ама багабонт невиден беше човекот. Де ова де она де прв де десетти газда...



  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
 18. jovce.

  jovce. Член

  Член од:
  25 May 2016
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  12
  Трофеи:
  8

  Не ми фаќа ништо на око. Ми иди филмот дека е 125/150цц и ми се крши се. Сакам нешто погломазно ама како што се рекло коллу пари толку музика хахах. Па најверојатно да го одложам купувањево сега за сега. Многу ми направи ќејф рапторот но што е то е. За 1000е со 26к км возен од постср човек до на работа, супер сочуван но чим треси и вентилите имаат проблем ќе си почекам најдобро :))

  Благодарам за линкот патем :)

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Секоја 125 и 150 од Мундијалите го ставаат Рапторот во џеб на крајна, пробано. 180ката иде 160.
   
  На jovce. му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  728
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  И најскапиот е под 1600€, така да јас не би се откажал така без обид.
   

Разгласи за форумот