Разлика меѓу бројот на моторот?

Дискусија во форумот 'Опрема и делови' започната од DACIA, 27 Aug 2017.

 1. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Дечки сакам да купам делови за 50цц 2Т но ме буни бројот на моторот. Мојов е 1e40QMA, а делови има за 1e40QMB. На гугле ништо не можам да најдам, помош? Би требало да пасираат деловите, пошто е разлика само за една буква?
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  120600014_none_433.jpg
  Ваква ли е???
   
 3. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  да, скроз ист. Само што пишува Baotian
   
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Имаш делови СЕ што сакаш.
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Инаку деловите за .......МА и .......MB се разликуваат но постои комбинација, накратко зависи што имаш намера да менуваш.
  Инаку Баотианот е квалитетна машина и долго тера, според мене вреди да се среди.
   
 6. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  И уште ако и збрцаш Тајвански делови наместо Кинески ќе ја УБИЕШ од возење:)
   
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  nk105.18_1.jpg nk101.47.jpg IP12119_luefterrad_blau_web.jpg performance intake2.JPG nk950_02_kupplung_naraku_110mm.jpg и многу други работи;)
   
 8. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  50cc-long-case-1e40qmb-minarelli-yamaha-jog-engine-baccio_3.jpg
  Ова е .......MB машината чисто информативно за оние што читаат.
   
  На alekkela-onak му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  На неа пишува Dacia?

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
 10. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Да бе стварно..........
   
 11. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Па да може да се каже дека баотианиве се едни од поасолните машини кои може да ги добиеш од Азија. Досега немам некои сериозни проблеми со 17.000 км, туку ситници кои вадат од такт, вода во карбуратор, затната бензиска пулпа.
  И сега не те разбрав целосно. Значи скоро истите мотори се QMA и QMB?.
  Барав на MotoParts.com.mk и делови само за QMB има.
  Иначе поконкретно засега ми треба вариатор и клип
   
 12. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Не е само Мотопартс, дури во последно време луѓе се жалат на квалитетот од Велесшкиот "MEXIS".
  Инаку ако правиш комплет ремонт можеш својата машина да ја претвориш во .....MB варијанта и обратно.
   
  Last edited: 29 Aug 2017
 13. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Што е велешки Мексис?

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
 14. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  "MEXIS" е еден од познатите продавачи на делови и мото опрема у Солун.
   
 15. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Аха, епа нормално ќе се жалат, сите сакаат да купат најефтино, а тоа не оди пропорционално со квалитет :)

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
 16. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Не е така, купуваат семеринзи за предница по регулар цена и по недела две Нијагара, тоа пратката многу стоена па ........
   
  На alekkela-onak му/ѝ се допаѓа ова.
 17. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  Што е регулар цена за грција? Таа цена што ја платиле сега, била и пред една година, била и пред две.. Грција ја тресе економска криза (дужен си ко грчка се враќа у мода), и ддв-то им е дигнато за третина за тоа време, а и даноците на добивка се скоро удвоени, да не зборам што последниве 12 месеци така јако ги држат под јаже стегнато сите фирми, нема више без фидкална да продаде, значи на се плаќа данок... Е сега, грк како грк, за да не изгуби бизнисот и репутацијата, почиња се по фуш и по фуш да зима, што значи дека и ти можда си во право, кога купил цел магацин стоена и стара роба, свесно сепак тоа го направил, за да задржи "регулар цена" како што било и досега... Али, нече баш још дуго тако...
  Бреееј.. Се изнапишував...
   
 18. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Смејте се вие, ќе ве видам после од кај ќе набавувате делови. Грција е сон за делови за мотори, мајка, и тоа ако го скратат ќе се сликаме :)

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
 19. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Моторите во ГР се користат, не се купуваат за народ, не се чуваат за нови, едноставно е купен да биде јаван а не да го "пороби" стопанот. Кај нас реално СЕ КОРИСТАТ кинеските скутери и пица - сендвич диливери, другото за вечерно малтретирање народ или за "пут око света" лани еднаш, годинава поретко(секоја чест на исклучоци):)
   
 20. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Регулар цена е цена на производ со нормална година на производство и начин на чување, не е во ред да купиш ланче за брегаста кое кога ќе го извадиш од кутија ќе биде портокалово од корозија заради непрописно чување некои 10 години. Семеринзи на предница кои станале пластични и крти од истата причина, клипњача со корозија на касетката и болцната и сл. Таквите делови продавачот или треба да ги расходува или да ги даде под цена.
   
  Last edited: 31 Aug 2017
  На nikola_bb му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот