проблеми околу ABS на honda cbr 1000ra 2009

kire

Член
Мотор
suzuki rm250
#1
Здраво, сакам да прашам дали кај нас имал некој искуство со проблем околу абс системот на хонда цбр 1000рр 2009? Имам таква хонда лани ја купив сега се спремам за сезоната, така по форуми читам ногу се жалат од абс системот. Јас до душа немам проблем во моментот но во сервисната книшка пишува дека е менувана една од пумпите за абс системот па така шубе ме факја хехе,,, Таа пумпа монтирана одма под издувните грани и проади температурата откажувала а плус тоа сервисот коштал 2000евра за та работа така пишува на фактурите што ги платил преходниот сосптвеник и според мене прилично е скапо... Не сум во мк па нема да можам да правам малверзации на технички кога ке одам. инаку постои можност да се извади целиот систем да се направи како кај стандарден RR доколку се јават ноки проблеми. ако некој знае нешто нека пише поздрав до сите.
 

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#2
Дај слика од позицијата на пумпата. Нели може некој heat shield да и се постави?
 

kire

Член
Мотор
suzuki rm250
#3
еве ја пумпата одма над филтерот за уле... сликата е од друг форум , извадени му се страничните маски... па и јас сум на иста мисла... купив алуминиумска самолеплива лента наменета за рефлектиранје на топлина и ке пробам некако да ја залепам на постоечката заштита која е обичен плех и не била ич доволна за да заштити...
 

Attachments

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#4
Таа алуминиумска трака е играчка. Да сум јас би ги замотал граните со азбестна трака или пак уште подобро би нашол начин да убацам нешто вакво
 

kire

Член
Мотор
suzuki rm250
#5
размислував и за азбесна трака, и читав пак по интернет... кажуват од траката доаѓало до ошетување на граните бидејќи немало ич ладење на местото каде што е нај вжештена граната па прегорувала и се распагјала... а исто имам видено и многу чопери така направени е сега што е вистина не знам... идејата да се заштити со турбо протекторот е одлична но ќе треба растурање вадење маски ладник грани па постоечкиот протектор и таму да се стави... тоа е нај доброто но ќе има работа хехе. благодарам за идеите
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#6
Здраво, сакам да прашам дали кај нас имал некој искуство со проблем околу абс системот на хонда цбр 1000рр 2009? Имам таква хонда лани ја купив сега се спремам за сезоната, така по форуми читам ногу се жалат од абс системот. Јас до душа немам проблем во моментот но во сервисната книшка пишува дека е менувана една од пумпите за абс системот па така шубе ме факја хехе,,, Таа пумпа монтирана одма под издувните грани и проади температурата откажувала а плус тоа сервисот коштал 2000евра за та работа така пишува на фактурите што ги платил преходниот сосптвеник и според мене прилично е скапо... Не сум во мк па нема да можам да правам малверзации на технички кога ке одам. инаку постои можност да се извади целиот систем да се направи како кај стандарден RR доколку се јават ноки проблеми. ако некој знае нешто нека пише поздрав до сите.
Кај нас имаше само 2 мотора од тој модел со АБС (купени од тука, лани со легализацијата се донесоа пун куп така да ќе ги има повеќе), колку што знам јас луѓето немаа проблеми, ама немаа ни голема километража така да не знам колку ќе може некој да ти помогне...
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#7
Само дислокација на истата, со протекторите ќе го намалите струењето на воздухот за ладење, ладниот воздух ќе удира од напред тоа е ОК ама топлиот КАЈЌЕОДИ:( Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

kire

Член
Мотор
suzuki rm250
#8
дислокација е нај сигурна варијанта само добро место треба да се најде и handmade drzac мислам дека после 2014 дури е дислоцирана таа пумпа се мислам на една варијанта што ја употребив за реглерот на моjoт одамнешен мотор VFR 750 :D вентилатор ставив и добро се покажа, на другарот со исти мотор му изгоре еднаш вториот пат се запали и моторо изгоре за жал :(...
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#9
Оваа слика е доказ дека обложени грани не скапуваат. Овој Триумф Боневиле 750 е шпорет сам по себе, а замисли усвирен за трки:)
Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

kire

Член
Мотор
suzuki rm250
#10
здраво , не сум пишал неколко време, и од тоа што стравував во овој пост се случи... по бавно и долго возенје во колона нис планините и постојана температура на моторот 100 -105 степени се исклучи абс системот, ламбата почна да трепка, моторот кочеше но далеку по лошо отколку кога си е во ред. застанав се олади се ресетира и потоа немаше проблеми.. околу 200км имам од тогаш извозено немало проблеми но се кратки вожни од 50км по не прометни патишта... а тогаш кога се јави проблемот направив 200км по автопат и 200 км строго планински патишта кривини за еден ден... е сега во гаража демонтирав маските ладник и граните и ке ставам протекција на пумпата за абс системот за рефлектирање на топлина како погоре во постот што има слика нешто слишен материјал протекција за турбо. Сменив комплет глицерин во системот, но ставив Castrol react srf racing , го платив ептен солено*(има дупла поголема точка на вриење од обичниот глицерин и е околу 360 степени мислам) , цената не ја кажувам оти ке ме напраете луд хехе... се надевам дека нема да имам понатаму проблеми... поздрав до сите