Проблем со снагата на Ренџер 150цц кинески.

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од Pane24, 20 Jun 2017.

 1. Pane24

  Pane24 Нов член

  Член од:
  20 Jun 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Ranger 150cc
  Клуб:
  Motors
  Здраво форумџи, на форумов наидов на нет случајно но не се зачленив од мака туку сум моторџија од мали нозе и билдер во растурање на мотори со 50% успех во поправките :D Да почнеме со следново : Моторот откако ке се возе 10-15 минути почнува да се гуше и касно реагира со туражата односно откако ке му дадам нагло туража дури по 10 секунди откако ке земе залет има снага. Претходно не беше таков. И приметив дека аухспухот ( топот ) прегрева многу и го проверив внатре беше целиот со црни саѓи. Вентилите ги проверив не беа изместени , палењето исто така. Филтерот за воздух исто така е исчистен. На моторот сум прв газда и пред 500км беше правен фулл ремонт и немаше гајле се до сеа. Дајте ваши предлози што може да му биде одприлика?
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Значи уште еден феномен од типот: СЕ Е ДОБРО АМА НЕ ЧИНИ.
   
  alekkela-onak and kolestepanov like this.
 3. Pane24

  Pane24 Нов член

  Член од:
  20 Jun 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Ranger 150cc
  Клуб:
  Motors
  Денеска веќе после 20минути возење почнува да гуше моторот и одма гасне , потоа ептен тешко за да запали дури не изладе... Сумљам на деклата да е искривена нешто али немам друга за да пробам па не би сакал да играм на слепо па затоа и тука да си прашам поискусните.
   
  На alekkela-onak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24 Нов член

  Член од:
  20 Jun 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Ranger 150cc
  Клуб:
  Motors
  За да не бидам како многу други скржави со знаењето и со откриениот дефект решив да го споделам дефектот тука , ЦДИ-то откако го сменив моторот се нормализира а и добив за 10-20% поголема снага. Односно сеа после 1 час возење нема гајле , пали од прва на курбла и т.н
   
 5. vige

  vige Активен член

  Член од:
  26 Nov 2014
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  81
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  Honda CBR
  Клуб:
  /
  Kroko,
  Za pomalku iskusnite CDI u stvari e zamena za magnet i bobina? A razvodnik, imaat motorite, ili pali sekoja svecica sekogash....
   
 6. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  CDI е да речеме замена за разводник сосе теговите за уранување, кога е во прашање CDI свекиците фрлаат искра и на палење(вентилите затворени) и на вагање(вентилите подотворени заради вентилирање на компресивниот простор) а давачот или давачите одлучуваат која свекица и кога ќе фрли искра нормално возбудени од посебно дизајнираниот ротор.
   
  На vige му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  pickupcoil.gif
  во прилог на горекажаното.
  Инаку разводник онака класичен немаат, али ова на сликава горе ја има таа функција.
   
  На vige му/ѝ се допаѓа ова.
 8. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  Друже, морам да те прашам... Декла? Ренџерот 150-ка нема декла на моторот. Има глава. Тој мотор е со излиена декла на блокот!
  Морам да го пишам, затоа што многу луѓе, поготово накај битола, прилеп, ресен, на таа страна за глава на мотор велат декла... А декла е нешто друго.... ;)
  Позз
   

Разгласи за форумот