Problem so menjac i rpm meter

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од gligorgigs, 11 Jun 2017.

 1. gligorgigs

  gligorgigs Нов член

  Член од:
  11 Jun 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Qingqi 200cc SM
  Клуб:
  x
  Zdravo, jas sum nov na forumot, od Kumanovo sum, kupiv poloven qingqi 200cc supermoto i e moj prv motor. Imam 2 prashanja. Ednoto e zoshto koga smenam vo 3ta slusham nekakvo shkripenje na pomali obrtai ( do 4000 ), ova se slucuva samo vo 3ta brzina, drugo e vujko mi so crevo go ispra motorot, i koga go zapalam strelkata za RPM se mrdana random 8k obrtai a ima 3-4 i koga vozam nekoi 1-2 minuti taka pravi i se vrati vo normala.
  Fala unapred i pozdrav do site.
   
  Last edited: 11 Jun 2017
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.446
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  За менувачот треба отварање јбг ама бегање од тоа нема верувал или не, за обртомерот прво НИКОГАШ не пери мотор со црево или ВАП а второ откачи сајлата за обртомер испери убаво со БРЕЈК КЛИНЕР и на крајот сајлата премачкај ја со графит. Обичен сув графитен прав, немој да кажеш дека НИГДЕ НЕМА туку вклучи мозок;)
   
 3. gligorgigs

  gligorgigs Нов член

  Член од:
  11 Jun 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Qingqi 200cc SM
  Клуб:
  x
  Pobarav ubavo po internet i za 3ta brzina najdov na eden forum i vidov deka toa im e mana na motorite najverovatno zapcanik e skrsen na trkalata, a za obrtometarot fala mnogu ke probam posle. Pozdrav
   
 4. Goce

  Goce Активен член

  Член од:
  20 Sep 2015
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  49
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  suzuki v strom 650 dl
  НИКОГАШ не пери мотор со црево или ВАП како поискусен со што да ги периме ако не со црево, во пределот на обтометарот те е таблаа за сигнаизација не перам со ништо ,
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.446
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Со шише и сунгерче
   
 6. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.446
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  И Кинџи нема маана со ништо, можно е шоферот да има маана во главата, машината е Suzuki DR и нема смрт ако ја возиш со почит.
   
  На gligorgigs му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.446
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Ако переш со црево го пушташ тихо да цурка, секое прскање под притисок штети на контакти и одстеанува мрснотија од места каде што е потребна.
   
 8. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Зарем ова квинкито обратаи со сајла мери?

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
 9. gligorgigs

  gligorgigs Нов член

  Член од:
  11 Jun 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Qingqi 200cc SM
  Клуб:
  x
  До сега супер се покажа моторот, утре го носам на мајстор за мењачот и уље да сменам, дечкото рече сменето е ама го гледам не е баш ок и денеска многу се загреа од 10 минути градско возење.
   

Разгласи за форумот