Предлог измени на законот за сообраќај

Дискусија во форумот 'Општо' започната од Admin, 2 Sep 2015.

1. Trninka

Trninka Домаќин

Член од:
    4 Nov 2014
    Мислења:
    473
    Допаѓања:
    358
    Трофеи:
    63
    Професија:
    System Engineer
    Локација:
    Skopje
    Мотор:
    Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
    Ај и јас да ги дадам моите 50 дени. Сум за полагање, па дури и за 50цц, оти децата стварно незнаат да возат, и прават проблеми у сообраќај и освен нивниот живот, се знае, го загрозуваат и животот на другите.

Или мое упростено, нека возат со Б категорија, ама ако полиција го фати да прави глупост, одма да го прати на условно полагање за мотор. Па да видеме дали така ќе се понашаат/понашате на улица.

Оти стварно сум изнервиран деновиве, еве возам кола 3 недели и гледам што прават таканаречените “моторџии“, така што ми доаѓа и мене да го згазам коа се курчи, па и без кацига, и осмици ми прави пред кола...

2. Danilo Stankovik - KROKO

Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

Член од:
    6 Nov 2014
    Мислења:
    1.445
    Допаѓања:
    730
    Трофеи:
    113
    Мотор:
    SACHS mad ass 50
    Клуб:
    ne sum vo nieden
    И тоа поминување на црвено, па се врти лево десно ко да украл лижавче па проверува дали го видел некој.

На alekkela-onak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Слаткоја

Слаткоја Активен член

Член од:
    29 Oct 2014
    Мислења:
    110
    Фото и видео:
    23
    Албуми:
    3
    Допаѓања:
    73
    Трофеи:
    28
    Локација:
    Скопје
    Мотор:
    Aprilia RSV4 RR 2017
    Ние го баравме истото, да се дозволи управување на мотоцикл со зафатнина до 125цм3 со Б категорија за искусни возачи (најмалку 2 години поседување на Б), а барањето беше како резултат на разговорите кои ги имавме со засегнатите страни (возачи на автомобили кои би возеле ваков мотор како и продавачите на мотори кои немаат продажба во овој сегмент заради истата причина).

На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Danilo Stankovik - KROKO

Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

Член од:
    6 Nov 2014
    Мислења:
    1.445
    Допаѓања:
    730
    Трофеи:
    113
    Мотор:
    SACHS mad ass 50
    Клуб:
    ne sum vo nieden
    Токму така има многу автомобилисти кои не се моторџии во крв АМА заради градските гужви кои во Скопје стануваат страшни би возеле скутер до 125 кубика заради избегнување проблем со паркирање, пазарување, одење на работа и безброј други поволности кои ова превозно средство ги пружа.

5. vige

vige Активен член

Член од:
    26 Nov 2014
    Мислења:
    106
    Допаѓања:
    81
    Трофеи:
    28
    Мотор:
    Honda CBR
    Клуб:
    /
    Дозволено е и во Италија и тоа автоматски. Инаку Кроко описот до 125 не е страшен за било кој 4т мотор. Мислам дека е будалаштина и овде и во други европски држави, да гњавиш некој со Б категорија и да речеме 2 години искуство, да полага пак за 10kw машина. Правото го стекнува автоматски и бркај работа. Тоа е релана борба пртив гужви и зголемување на безбедност (просто е, побезбедно е со помалку големи возила во промет-коли), а не 5 типа дозволи за возила на 2 точка.

6. alekkela-onak

alekkela-onak Активен член

Член од:
    10 May 2015
    Мислења:
    360
    Допаѓања:
    161
    Трофеи:
    43
    Мотор:
    kawasaki
    Клуб:
    sons of the order
    оваа категорија на ауто/мото возачи, целосно ке си ги исполнат потребите и со 50цц моторче, затоа што за низ град, и тој е одличен и доволно брз мотор...

концептот на А1 и А2 категориите е одличен. имаш 16+ години? сакаш да возиш појак мотор од 50цц? ок, полагај, вози 125-ка, после 2 години, автоматски стануваш и искусен возач на побрзи и поснажни мотори (А категорија ја добиваш автоматски)... тоа е одлична идеја... лично знам некои што имаат 125-ки скутери кои сериозно се брзи. како на некој што возел пони точак, па седнал зад волан у кола, да му даде доверба дека ќе биде агилен, стабилен, безбеден и за себе и за околината, ако му дозволиш да седне на таков мотор? мислам, нон сенс е тоа... иди полагај, положи, па вози после... повторувам, јас сум за.. и ојле и дојле се докачија до секакви тракаталци на 2 тркала и тоа е по малку опасно...

Trninka and kolestepanov like this.
  7. alekkela-onak

alekkela-onak Активен член

Член од:
    10 May 2015
    Мислења:
    360
    Допаѓања:
    161
    Трофеи:
    43
    Мотор:
    kawasaki
    Клуб:
    sons of the order
    денес еден ваков пред мене излета...

Last edited: 24 Jun 2016
  8. Trninka

Trninka Домаќин

Член од:
    4 Nov 2014
    Мислења:
    473
    Допаѓања:
    358
    Трофеи:
    63
    Професија:
    System Engineer
    Локација:
    Skopje
    Мотор:
    И сеа шу праиме, автошкола со 600цц ?

9. Free

Free Нов член

Член од:
    17 Feb 2016
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    1
    Трофеи:
    3
    Каде можам да го прочитам новиот закон? Скоро бев во автошкола и ми рекоа дека не можам да полагам додека не наполнам 24 години. Знае некој нешто повеќе?

На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Trninka

Trninka Домаќин

Член од:
    4 Nov 2014
    Мислења:
    473
    Допаѓања:
    358
    Трофеи:
    63
    Професија:
    System Engineer
    Локација:
    Skopje
    Мотор:
    http://www.pravdiko.mk/wp-content/u...t-na-soobrakajot-na-patishtata-30-09-2015.pdf

Од 21 година можеш А.
    Или полагај за А2 на 18 години, така да коа ќе наполниш 21 автоматски ти се препишува А категорија.
    Во категоријата A2 спаѓаат мотоцикли со сила на мотор која не е поголема од 35 kw.

Меѓу другото исто ти се фаќа. Ако полагаш А, две години си возач почетник и не смееш да возиш мотор со повеќе од 35kw.

На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dejan Josifovic

Dejan Josifovic Нов член

Член од:
    6 Jul 2016
    Мислења:
    21
    Допаѓања:
    2
    Трофеи:
    3
    Мотор:
    Peugeot Satelis 250
    Имаше некои измени во април 2017. Мислам дека не е веќе така т.е нема автоматски впишување категорија. Ако полагаш за А1 категорија а сакаш подоцна А, пак ќе одиш на обука и пак ќе си платиш накај 350е во тотал со полагање. За годините исто ќе проверам. Последна информација од Авто школа за А ми кажаа дека е 24 години.
    Малку е конфузно подоле во линкот напишано. Во еден пасос се вика дека за А треба 21 година за да подолу да пишува дека треба да имаш најмалку 2 години А2 за да полагаш за А или 24 години старост. Тоа се уствари два услови па кој како сака.
    П.С. Иначе никој нема лиценца сеуште (а и мотори за обука и полагање) за А2 колку што знам.
    http://www.akademik.mk/uslovi-za-st...zilo-zakonski-odredbi-koi-stapija-vo-primena/

Last edited: 15 Nov 2017
  12. Dejan Josifovic

Dejan Josifovic Нов член

Член од:
    6 Jul 2016
    Мислења:
    21
    Допаѓања:
    2
    Трофеи:
    3
    Мотор:
    Peugeot Satelis 250
    Така е сега за А, барем во авто школите така тврдат. Инаку се спремаат некои измени повторно па ке видиме што ќе содржат. Сега за сега колку успеав да разбрам ако сакаш да полагаш за А категорија пред 24 години треба да имаш А2 категорија за која треба да имаш минимум 18 години и да возиш со А2 категорија најмалку 2 години и да имаш 21 година старост за да полагаш за А категорија. Како пишав погоре нема автоматско впишување на категорија туку повторна обука и полагање.

Last edited: 15 Nov 2017

Разгласи за форумот