Повелете со мене...

kolestepanov

Активен член
Мотор
tomos avtomatik cafe racer
Клуб
sloboden vozac
#3
Другар де нешто од возењето низ МК .
 

alekkela-onak

Активен член
Мотор
kawasaki
Клуб
sons of the order
#6
ооооодличен видео клип...

морам да приметам, дека на видео клипов, освен што неколку пати кола се виде, на ниедно место жив човек немаше... дури и низ градчињата, како испустени да се... ама во секој случај убав избор на сегменти... одлично...

п.с. KRUZ треба правилно а не KURZ во името на видеото... влези во сетинзите на јутјуб и поправи си го...
позз
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#7
Благодарам,
за “гужвата“ по патиштата, можам да кажам дека беше прекрасно.
Видеото е снимано во Швајцарија, на 15.11.2015, недела. Возењето е почнато сабајле, мислам 7 - 7:30 беше и на планинските превои Фурка и Гримсел бев оклу 9:30 - 10 саатот . Со оглед дека цело предпладне беше тмурно и одвреме-навреме врнеше дожд, немаше многу моторциклисти по патиштата како што знае да биде, а испадна дека се и послените денови што превоите беа отворени пред зимската забрана (во вторникот веќе беа затворени).
За тоа не се секирам од мај - јуни, пак ќе се вози у колони по тиа патаишта (шо не е толку интересно :()

п.с. јас возам BMW, и како шо доликува за BMW насловот на видеото е на ѓермански ;)
KURZ = кратко, кусо
целот филм (околу 2 ссати) тиа чичковците од ЈУТУБЕ не ми дозволија да го објавам, демек некој дел од музиката била ептен заштитена со авторски права :)
 
Last edited:

alekkela-onak

Активен член
Мотор
kawasaki
Клуб
sons of the order
#9
Благодарам,
за “гужвата“ по патиштата, можам да кажам дека беше прекрасно.
Видеото е снимано во Швајцарија, на 15.11.2015, недела. Возењето е почнато сабајле, мислам 7 - 7:30 беше и на планинските превои Фурка и Сустен бев оклу 9:30 - 10 саатот . Со оглед дека цело предпладне беше тмурно и одвреме-навреме врнеше дожд, немаше многу моторциклисти по патиштата како што знае да биде, а испадна дека се и послените денови што превоите беа отворени пред зимската забрана (во вторникот веќе беа затворени).
За тоа не се секирам од мај - јуни, пак ќе се вози у колони по тиа патаишта (шо не е толку интересно :()

п.с. јас возам BMW, и како шо доликува за BMW насловот на видеото е на ѓермански ;)
KURZ = кратко, кусо
целот филм (околу 2 ссати) тиа чичковците од ЈУТУБЕ не ми дозволија да го објавам, демек некој дел од музиката била ептен заштитена со авторски права :)
а јеби га... незнам дојчландски баш... и многу се нервирам што единствената книга за моторов мој што ја најдов и што воопшто ја има е на тој јазикокршачки јазик... извини за мојот глуп коментар околу насловот...
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#10
еве ако сака некој комплетниот видео материјал
поделен во 4 делови:

дел 1:
дел 2:
дел 3:
дел 4:
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#11
еве да не останам “дужен“;
лани го ставив видеото (кратката верзија) и
ооооодличен видео клип...

морам да приметам, дека на видео клипов, освен што неколку пати кола се виде, на ниедно место жив човек немаше... дури и низ градчињата, како испустени да се... ама во секој случај убав избор на сегменти... одлично...
лани во касна есен искористив да се возам скоро сам по превоите, а еве како е во “нормални услови“ (плус видеото е снимано во савота, во недела има шанси да има и повеќе учесници во сообраќајот :) )

 

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#12
Браво, одлично. Значи земјава е невидено убавина.
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#13
еве да не останам “дужен“;
лани го ставив видеото (кратката верзија) и


лани во касна есен искористив да се возам скоро сам по превоите, а еве како е во “нормални услови“ (плус видеото е снимано во савота, во недела има шанси да има и повеќе учесници во сообраќајот :) )

Ова е култура воспитаност и резултат на владеење на законот, нема играчки у Швицарска.
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#16
Швајцарија е прекрасна! Кога не врне дожд и нема снег ;)
И најубаво е шо моторџиите се гледаат како рамноправни учесници во сообраќајот!
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#17
Можеби единствена маана е што заради климата има релативно кратка мото сезона.
 
Last edited:

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#18
мало освежување на темата...
една од поубавите делници, Интерлакен - Тун, Кантон Берн, Швајцарија. (Interlaken - Thun, BE)