Почетници или поспори "моторџии"

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#1
Здраво луѓе , јас сум апла почетник (читај noob) , возам kawasaki ER6N , па да отворам тема или како и да се вика да правиме вожњи во Скопје и околу Скопје Водно и слично .
Како што пишува во насловот за почетници да учиме заедно :D
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#2
Мене треба да ми стигне моторот во сабота, ако го земам во недела може да ве дружам :)

п.с. добредојде на форумот
 
#3
Ја сум исто нов возач али од Гостивар сум. Треба да тргнам сат време пред средба за да ве дружам.

Ај ако идите накај маврово кажите ќе ве дружам, а можда и за таму да ве дружам зашдане :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#5
Ја сум исто нов возач али од Гостивар сум. Треба да тргнам сат време пред средба за да ве дружам.

Ај ако идите накај маврово кажите ќе ве дружам, а можда и за таму да ве дружам зашдане :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa ke se ide sekako natamu navamu , ali sea za sea mene licno rano mi e :D
 
#6
Pa ke se ide sekako natamu navamu , ali sea za sea mene licno rano mi e :D
Така мислиш. Ја немам ни 1000км извозено па слободно одам маврово, кичево, тетово...нормално возиш во рамки на ограничување со +-10км/ч и стигаш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#7
Така мислиш. Ја немам ни 1000км извозено па слободно одам маврово, кичево, тетово...нормално возиш во рамки на ограничување со +-10км/ч и стигаш


Sent from my iPhone using Tapatalk
Абе знам ја тоа , ама друго е проблемот , треба сам да возам така :D Пошо другариве летаат со 600ки со 1000ки а ја пополека не иде ... Затоа и ја отворив темава
 

Trninka

Домаќин
Мотор
Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
#8
И мене да ми стигне, ќе ве дружам. :) Исто спор возач :)
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#13
Јас си чекам априлииче :) Здравје во среда треба да стигне, ако е се ок на наредна вожња се гледаме.
 

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#16
Abe lugje , kazuvajte sto motori koa vekje kazuvate :D Znaci ja ako kazam kawasaki , moze da se 10 razlicni motori :D
Cisto za ljubopitnost me interesira ne samo markata , nego vo sabota moze da se pravi voznja ako ste za , nakaj 12-1-2-3 kako vi odgovara :D
P.S. Jas sum sekoj den sloboden i sekoj den vozam , taka da ako ste za pisete :D
 

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#17
Абе мало е, како 600-че :D
Башка ќе мора бавно да се вози додека се разработи.
Абе види вака , некои луѓе што се разбираат повеќе , викаат дека е добро да му ја извадиш душата уште првиот ден ...
Еве ти еден мото блогер, влогер , како и да се вика ја го пратам 2-3 години , профи е , зема сеа yamaha mt 07 и од прв ден душата и ја вади , и направи посебно видео за тоа , дека е подобро од прв ден јако да ја возиш ...
Еве ти линк ако те интересира конкретно од тоа видео :D
Има и други јаки ствари на каналот
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#18
Сум бил во Дукати во фабриката, секое ново Панигале на крај од производната лента го ставаа на Дајно и го пукаа со пуна по 2-3 минути. Така да јасно ми е како функционира тоа, ама возењето во нормален режим во првите 1000км помага за долготрајност на моторот. Пуна од прва се дава на мотор што ќе го возиш на стаза или планираш да го возиш 2-3 години и да го продадеш, ќе функционира беспрекорно и ќе иде како лудо и нема да имаш никаков проблем.

п.с. кога го прашав во фабрика тој зошто на упатството за сите нови мотори пишува да се разработуваат полека, а они душата им ја вадат у фабрика ми рече: - „Ова е нов мотор, има секакви возачи таму надвор, и добри и лоши. Замисли да им викаме на сите да возат со полна гас од првиот ден. Па пола нема да преживеат. Настрана од тоа после легнувањето на деловите со нормално возење агрегатот може без проблем да тера многу илјадници километри“.
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#19
Abe lugje , kazuvajte sto motori koa vekje kazuvate :D Znaci ja ako kazam kawasaki , moze da se 10 razlicni motori :D
Cisto za ljubopitnost me interesira ne samo markata , nego vo sabota moze da se pravi voznja ako ste za , nakaj 12-1-2-3 kako vi odgovara :D
P.S. Jas sum sekoj den sloboden i sekoj den vozam , taka da ako ste za pisete :D
Ете го априлиичето :)
http://www.apriliausa.com/motorcycles/2017-rsv4-rr-abs.html

Ако стигне моторот може да правиме вожња во сабота.
 

andjelo

Нов член
Мотор
Kawasaki ER6N
#20
Сум бил во Дукати во фабриката, секое ново Панигале на крај од производната лента го ставаа на Дајно и го пукаа со пуна по 2-3 минути. Така да јасно ми е како функционира тоа, ама возењето во нормален режим во првите 1000км помага за долготрајност на моторот. Пуна од прва се дава на мотор што ќе го возиш на стаза или планираш да го возиш 2-3 години и да го продадеш, ќе функционира беспрекорно и ќе иде како лудо и нема да имаш никаков проблем.

п.с. кога го прашав во фабрика тој зошто на упатството за сите нови мотори пишува да се разработуваат полека, а они душата им ја вадат у фабрика ми рече: - „Ова е нов мотор, има секакви возачи таму надвор, и добри и лоши. Замисли да им викаме на сите да возат со полна гас од првиот ден. Па пола нема да преживеат. Настрана од тоа после легнувањето на деловите со нормално возење агрегатот може без проблем да тера многу илјадници километри“.
Абе коа ке видиш секој со своето мислење , највеќе држи вода и ова секакви возачи нов мотор не го знаат , боље пополека :D
Ајде земи го ти па ке крузаме после хахахаха :D