Патарини за мотор

ngabev

Нов член
Мотор
HONDA SHADOW 750
#21
Intersna tema ovaa za patarinite. Jas od licno iskustvo ponekogas i plakam. Megutoa bi trebalo da se organizira eden protest za namaluvanje na patarinite od strana na nadleznite institucii. Slucajno go vidov na you tube protestot sto bese organiziran vo srbija 2014 na sred letna sezona na naplatna rampa shimanovci , mozebi ke vrodi so uspeh na primer da se protestira na naplatna rampa na Veles vo dvata smera. Koga bi bile patarinite minimalni mislam deka nema da pominuvame taka(na krajna desna, pozadi avtobus ili kamion, do nekoe vozilo i tn.).
 

Kolaceski

Нов член
#23
Стара тема, нова ситуација. Што правиме со новите патарини кој не дозволуваат поминување од страна. Рампите се поставени така да и мува мора да помине од горе или доле.
 

Deni

Нов член
#25
Еден претоварен шлепер го оштетува патот колку 10000 коли.

https://www.google.com/search?safe=....0....1.........0i71j33i21j33i160.ebrE-kxWC6E

За мотор треба да е минимална патарината од причина што тој нема никаква можност да наштети на еден автопат. Само да плати за привилегијата да може да вози на него, но без да придонесе за амортизирање на патот.
 

zXnitro

Член
Мотор
Suzuki GSR600
#26
Мораше и тој ден да дојде. Незгодни се новите патарини. Ќе мора иницијатива за намалување на ставката за мотори...или укинување.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#28
патарина да не се плаќа.
да паркират кај сакат.
...
интересни се моторџиите!

зошто се некој друг мора да се грижи (плаќа) за меракот?
 

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#29
патарина да не се плаќа.
да паркират кај сакат.
...
интересни се моторџиите!

зошто се некој друг мора да се грижи (плаќа) за меракот?
Zosto da se plakja kako za kola?kolku trzi motorot i soodvetno na toa kolku go ostetuva patot?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#30
моторциклите колку го оштетуваат патот, може да каже некој чичко од машински факултет.
он ќе израчуна, нагазна површина пута килажа, пута убрзање... и ќе видите дека не се толку невини моторциклите...
тоа како второ!
како прво,
моторцикалот во 90 % е чист луксуз / мерак и соодветно на тоа треба да се плаќа на ниа чичковци шо направиле патишта за да може ни да си се “ладиме“ кога ќе ни “прдне на к...т“
 

BAD_BOY

RIDE, RISK, RESPECT
Staff member
Мотор
Piaggio Typhoon & Kawasaki Z750
Клуб
MKD-StreetFighterz
#31
Што е со новиве патарини кај куманово и кај велес? Веќе не може да се помине од страна. Како поминувате имал ли некој до сега проблеми?
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#32
Ако некој за нешто се буни, тогаш треба да се организираат повеќе организации, не само на моторџиите, и да се бунат за тоа што е одземено правото на слободно движење. Делницата Катланово-Велес, или треба да биде безплатна (за сите) или да се направи регионален пат на кој ќе биде можно непречено движење на моторни возила.
И не само таму, секаде покрај патишта на кој треба да се плаќа арч, треба да има опција да возачот си одбери и пат кој може да стигне на својата дестинација без да плаќа додатни патарини (зошто со регистрација на возилото се плаќа убава сума за патната инфраструктура...0
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#33
Ако некој за нешто се буни, тогаш треба да се организираат повеќе организации, не само на моторџиите, и да се бунат за тоа што е одземено правото на слободно движење. Делницата Катланово-Велес, или треба да биде безплатна (за сите) или да се направи регионален пат на кој ќе биде можно непречено движење на моторни возила.
И не само таму, секаде покрај патишта на кој треба да се плаќа арч, треба да има опција да возачот си одбери и пат кој може да стигне на својата дестинација без да плаќа додатни патарини (зошто со регистрација на возилото се плаќа убава сума за патната инфраструктура...0
А на патот едно сандаче во кое ние "богативе" ќе им оставаме по некој денар на воа "сиромасиве" да им се најде за патарина.

Sent from my NOKIA-3310 using Patlak
 

Trninka

Домаќин
Мотор
Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
#34
Ако некој за нешто се буни, тогаш треба да се организираат повеќе организации, не само на моторџиите, и да се бунат за тоа што е одземено правото на слободно движење. Делницата Катланово-Велес, или треба да биде безплатна (за сите) или да се направи регионален пат на кој ќе биде можно непречено движење на моторни возила.
И не само таму, секаде покрај патишта на кој треба да се плаќа арч, треба да има опција да возачот си одбери и пат кој може да стигне на својата дестинација без да плаќа додатни патарини (зошто со регистрација на возилото се плаќа убава сума за патната инфраструктура...0
Има пат велес катланово. Види на мапс. Често посетуван од бициклисти.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#35
Да, за тој пат имам слушано. Чичко Ристо, Бог да си го просте, на времето каа купил точак, тргнал од Кавадарци за Скопје да се пофале кај цимерите. Он стигнал до Скопје, некако, ама точакот НЕ.

Кога мислев на “пат“, мислев на коловоз на кој можи да се вози со секое возило и секој возач (не само едуристите со нивните машини!)