Патарини за мотор

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#1
Ме интересира дали кога возите по нашиве патишта плаќате патарини??Обично стално плаќам иако ми се случува да застанам и човекот што наплаќа да ми вика вози бе вози...
Иако сум длабоко против патариниве прво затоа што патиштата се во катастрофална состојба а друго дека мотор со 2 тркала и 200килограми маса неможе да плаќа иста патарина како возило кое тежи тон и нешто и кое далеку повеќе штета прави на патот.
Друго што ако не платите и ве застане полиција, му барала ли на некој патарини до сега? Што ако ги немаш колкава е глобата?
 
Допаѓања: vige

vige

Активен член
Мотор
Honda CBR
Клуб
/
#2
Ја возам мотор он некоја 2011..т.е. додека Режимов е на власт и активно врши диктатура. Немам никаква намера со моите тешко заработени пари да го помагам сопственото угнетување. НИКОГАШ не сум платил (не сум луд)...и никој не ми направил проблем за тоа. Од друга страна и немам никаква намера да ранам некого....Интересно е во Италија на пример, на дел од патиштата нема патарини, а таму каде што има цената за мотор е најмногу пола од стандардно возило за Б категорија...(Исто е и во Србија и Хрватска). А до кога овде ќе се врши репресија не знам..се надевам не уште долго.
 

nikola_bb

Активен член
Мотор
Regal Raptor 350 spt
#3
Поминуваш поред најдесната рампа??? Тие камерчињата претпоставувам само предна таблица снимаат ама изгледа и никој не се замара со тоа? Ако има џандари на патарината што праиш тогаш? :)
 
Допаѓања: vige

vige

Активен член
Мотор
Honda CBR
Клуб
/
#5
Хааааа Патот е негов исто колку и мој, твој или на било кој. Кога ќе платат пат ( ќе произведат вишак во економијата да напраат пат) слободно нека наплаќаат. Се додека друг ги платил патиштата ( ги оставило некое друго, почесно и поефикасно општество....режимот неможе ни со боја да ги обележи, а не дупки да закрпи) НЕМААТ право да наплаќаат....На ранам, сепак мислев на дуплите постави по патарини СГС и слични.
 

vige

Активен член
Мотор
Honda CBR
Клуб
/
#6
Поминуваш поред најдесната рампа??? Тие камерчињата претпоставувам само предна таблица снимаат ама изгледа и никој не се замара со тоа? Ако има џандари на патарината што праиш тогаш? :)
Искрено поминувам кај што имам место...за Режимска полиција многу не се секирам. Камерите не работат ниту некој тоа го гледа...иако редовно се фактурира одржавање на истите (СГС или слични). Ако ептен ти е шубе има една ефтина финта....помини паралелно со некоја кола...комбе уште подобро ....никој жив неможе да те види зашто си помал од возилото.
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#7
Поминуваш поред најдесната рампа??? Тие камерчињата претпоставувам само предна таблица снимаат ама изгледа и никој не се замара со тоа? Ако има џандари на патарината што праиш тогаш? :)
Ако има џандари само им кажуваш НЕ МОЖАМ БРЗАМ:)
 

Слаткоја

Активен член
Мотор
Aprilia RSV4 RR 2017
#8
Ако те застанат (и застанеш) и немаш платена патарина казната ти е 200 евра.
 

Spmmak

Нов член
#10
Има една работа која ме буни на патарините, а тоа е димензијата на возилото (моторот). Има ограничување на 1.3м во висина само знакот за < или > некако нејасно е поставен. Дали значи дека сите моторцикли кои се на 1.3м во висина само плаќаат патарина или тие што се под 1.3м влегуваат во 1ва категорија, а останатите ...
 

Attachments

Spmmak

Нов член
#11
Иначе и јас не плаќам патарини, а евентуално ако ме застане полиција излезна стратегија ми е токму висината...
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#12
... нели беше тоа нешто со “висина на возилото над предната осовина“ ???

а и не ми е јасно зошто моторите не би плаќале за “автопатиштата“???
ако возиш на автопат - треба да платиш,
ако не сакаш да плаќаш, купуваш крос/ендуро и вози по планините и прериите
:D
 

7edum

Нов член
#13
Od inat ne se plakja...Zatoa sto ne se bezbedni za motociklisti...dupki, pesok, ulje, zeleza shtrcat nad sekoj most, nadvoznjak, kamenja na avtopat, skinati gumi od kamioni.... Mizerija... E zatoa ne treba ne se plakja.. Ogranicuvanje 120, vozish 100, i sfakjash deka treba da usporish, posto zlebovite na patishtata od kamioni voopsto ne se interesni na golema brzina....
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#14
Od inat ne se plakja...Zatoa sto ne se bezbedni za motociklisti...dupki, pesok, ulje, zeleza shtrcat nad sekoj most, nadvoznjak, kamenja na avtopat, skinati gumi od kamioni.... Mizerija... E zatoa ne treba ne se plakja.. Ogranicuvanje 120, vozish 100, i sfakjash deka treba da usporish, posto zlebovite na patishtata od kamioni voopsto ne se interesni na golema brzina....
Така е УБО ИМ. ГО ПЛЕСНА се сложувам.
 

alekkela-onak

Активен член
Мотор
kawasaki
Клуб
sons of the order
#15
Od inat ne se plakja...Zatoa sto ne se bezbedni za motociklisti...dupki, pesok, ulje, zeleza shtrcat nad sekoj most, nadvoznjak, kamenja na avtopat, skinati gumi od kamioni.... Mizerija... E zatoa ne treba ne se plakja.. Ogranicuvanje 120, vozish 100, i sfakjash deka treba da usporish, posto zlebovite na patishtata od kamioni voopsto ne se interesni na golema brzina....
a да се најдеш во ситуација, товарен со торби за неколку дена, прваец за грција, со сопатничката позади, при брзина од околу 150, налетувам на дел кај што се спојува мост со остатокот од патот, тоа лимот одозгора го нема, а одоздола штрчат арматури-шилци?? со предно тркало избегнав измеѓу ама задното не успеа да помина а да не му се направи дупка колку за цигара дебела.. дупка што и да имам алат со мене (чепови и плус боца со пена), нема да ја затворам и да се извозам до првиот вулканизер, под услов да успееш да се задржиш на тркала и застанеш од таа брзина така товарен, а гумата ти издишала за 1-2 секунди целосно...

сум пцуел мајки и шајки и се по список и се по ред... ајде некој од тие погоре што викаа дека треба да се плаќа, нека ми прерачунаат колку пати треба да не платам патарина кога сум со мотор, за да ми се испати новата мишелинка дот3 18-ка задна? а одкако тоа ке се заврши, колку кошта пржењето на автопат од 12 до 16ч и тотално упропастен план на возење, прерходно да обезбедиш по додма децата кое каде што, тргаш на сврсто уредена и утврдена рута низ цела грција до турција и назад, и одеднаш заради некое копито, кое го боли стапот и лапа пари, не си ја врши работата да организира патни служби кои првично обрска имаат таа делница денес нај малку 3 пати да ја поминат, проверат и известат за некое такво срање, одрони, дупки итн итн, а одкако ке известат, да го решат одма... тој лим после уште 1 и пол година го немаше таму, бог знае колку време и претходно го немало и колку гуми се искинале тука... дали плаќам? НЕ!! дали имам причина? ДА!! а претходно плаќав. дури некои од патаринџииве на мајтап ме фатија, како ја сум бил једини што го виделе македонец да плати итн итн... си почитував правила, се додека не ми се деси она и не ми препукна, зашто возам и надвор од мк, гледам какви патишта има таму, а какви кај нас... чиста бедотија сме луѓе.. албанија има бољи патишта од нас... грција и бугарија не ги спомнувам, како ни оние уште погоре и подоле на картата...
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#16
..... при брзина од околу 150, налетувам ...
Е мајсторе, мајсторе, за оваа изјава во некоја правна држава има најмалку две казни да платиш
1. за прекорачување на дозволената брзина (автопатот е 120 км/ч, а на некои делници и 80)
2. за не владеење со моторно возило
а може дури и за - не прилагодување на брзината на движење према условите на патот !!!

:)
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#18
Е мајсторе, мајсторе, за оваа изјава во некоја правна држава има најмалку две казни да платиш
1. за прекорачување на дозволената брзина (автопатот е 120 км/ч, а на некои делници и 80)
2. за не владеење со моторно возило
а може дури и за - не прилагодување на брзината на движење према условите на патот !!!

:)
Гогоооо многу возиш у Швицарска па си се испурјачил;)
 

alekkela-onak

Активен член
Мотор
kawasaki
Клуб
sons of the order
#20
Е мајсторе, мајсторе, за оваа изјава во некоја правна држава има најмалку две казни да платиш
1. за прекорачување на дозволената брзина (автопатот е 120 км/ч, а на некои делници и 80)
2. за не владеење со моторно возило
а може дури и за - не прилагодување на брзината на движење према условите на патот !!!

:)
во истата таа држава која ја спомињаш, нема да има опасни шилци на патот, а и ако се деси да има, ќе ме исплатеа за скинатата гума, колку за 2 нови сета, башка патувањето ќе ми испаднеше гратис комплет со се, заради упропастениот план, нарушени лични и семејни емоции и дрн дрн дрн... ништо од тоа нема, исто како и изјавава моја.. само не сум сигурен дека во било која таква правна држава, изјава на форум би била валидна воопшто.. зашто да не каже ЈАС ЛАЖЕВ НА ФОРУМОТ за цела дешвка, измислена е, не се случила....


друже... поентата на она погоре ми е, дека стапот има два краја... да не се зезаме, со муабетите шта би било кад би било... ;) живееме тука и сега, и јасна ни е цела ситуација. од толку многу работи што треба да се сменат, незнаеме више ни за кој крај да се фатиме... а еве, изјавувам дека ако успеам да живеам и функционирам во таква правна држава, се согасувам да ми лепнат казна ако ме фатат во таков наччин на возење...
 
Last edited: