Ogromna potrosnja na benzin!

C0mrade5

Нов член
Мотор
Piaggio
#1
Se raboti za piaggio 125 4t,imam ogromen problem so potrosnjata na gorivo,fabricki skuterot treba da trosi 3l na 100km a kaj mene trosi 6l,cel rezervar go troshi na 100km,go nosev po majstori pak nishto...nekoj da ne ima idea ?
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#2
Абе брат, напиши нешто повеќе за режимот на возење.
Каде го возиш, нагорнини, ридест предел, колку е товарен (колку кила имаш ти ;)) ...
фабричките податоци се обично во “лабараторииски услови“.
секое возило троши повеќе одколку шо произведувачот и ПРОДАВАЧОТ обеќаат.
ама дупло, малку ногу е!
 

C0mrade5

Нов член
Мотор
Piaggio
#3
Абе брат, напиши нешто повеќе за режимот на возење.
Каде го возиш, нагорнини, ридест предел, колку е товарен (колку кила имаш ти ;)) ...
фабричките податоци се обично во “лабараторииски услови“.
секое возило троши повеќе одколку шо произведувачот и ПРОДАВАЧОТ обеќаат.
ама дупло, малку ногу е!
Druze duplo,zatoa ne pishav,inace go vozam normalno niz grad,imam 70 kila
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#4
е во оваков случај помага добар мајстор на лице место...
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#6
Kaj da go najdam,kaj ovie sho go nosev vrska nemaat,karburator dobar,motorot cel vo globala dobar,pa i vleche,koska e,ama troshi mnogu
е тука неможам да ти помогнам, распитај се по човеците околу тебе... може има некој мајстор шо има желба да ја одкрие грешката.
Она основното мислам дека секој еден мајстор треба да го знае, да провере дали филетерот за воздух е добар, дали комплетниот усисен систем е добро дихтуван, дали е подесено палење, вбризгување....