Мотокрос патеки

Дискусија во форумот 'Мото клубови' започната од Marko, 31 Mar 2016.

 1. Marko

  Marko Нов член

  Член од:
  31 Mar 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  1
  Здраво,

  Ме интересира што е потребно за изградба на мотокрос патека.
  Се работи за огромно рамно земјиште во селото Горно лисиче - Скопје.
  Потребно е само да се адаптира и да се пренамени во крос патека.
  Конкретно ме интересира какви дозволи ми се потребни за отпочнување со изградба.
  Уствари не знам дали уопште се рачуна за градење тоа, само треба да се адаптира
  земјиштето со машини да се израмни и да се оформи замислената патека, зборам
  скокалници гуми обележја и слично ///

  Ако имате било какви искуство со ова ве молам споделете.
   
 2. Damjan Bogdanovski

  Damjan Bogdanovski Активен член

  Член од:
  17 Feb 2015
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  141
  Трофеи:
  33
  Мотор:
  Suzuki V-Strom DL-650 ABS
  Клуб:
  Pekolni Kontrolori
  ПАРИ ти се потребни - ништо друго. Подразбираме дека земјиштето е во лична имотно правна сопственост то ест дека си газда.

  Ти всушност не градиш ништо ниту пак пренаменуваш. Имаш земја и си играш на неа, без врска: Ораш кружни бразди со трактор, на некои места ќе истураш вода за тоа да се укаља. Кје преместиш со булдождер земја од едно на друго место - на едно место ќе ти остане дупка, на друго место рид. По желба можеш да туриш вода во дупката. Ќе ти треба многу вода за да ја одржуваш патеката во текот на годината, така да ископај бунар и постави пумпи. Викни неколку камиони чакал и песок, па нафрлај на одредени делови. Нареди и гуми каде што сакаш - не е проблем. Твои си се и на твој имот имаш право каде што сакаш да ги држиш.

  Формално правно - ти ништо не градиш. Преместуваш земја и ја каљаш. Не треба дозвола за тоа. - Само пари. :) Ако тие за твој кеиф - толку е.

  Ако имаш намера да од тоа правиш некој стопански објект од кој евентуало и профит би правел - тоа е нешто друго веќе. За стопански објекти ќе си се обратиш во општината и таму се ќе ти објаснат. И пак проблемот ќе го решиш со пари.

  Фактички, одговорот на твоето прашање е: Потребни се или пари или многу пари. За друго ништо не се секирај - со пари се ќе си дојде само од себе: и трактор и булдожер и камиони и бунар и водоводна инсталација...

  Поздрав,
  The Bogdan
   
  На Danilo Stankovik - KROKO, vige и kolestepanov им се допаѓа ова.
 3. kolestepanov

  kolestepanov Активен член

  Член од:
  27 Dec 2014
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  101
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  tomos avtomatik cafe racer
  Клуб:
  sloboden vozac
  Браво за ваква идеа . дали патеката ќе биди за приватно возење и тренинг или на неа ќе се возат официјални трки од шампионати и купови ,затоа мора да се запазат одредени стандарди на пр. Должина минимална итн. Има искусни луѓе од мотокросот во МК кои знаат како оди таа работа и би било добро да се вклучат на форумот. Идеа за поздрав.
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Ова беше добра ПРВОАПРИЛСКА ШАЛА.
   

Разгласи за форумот