Мото опрема совети, купување

dare

Нов член
#1
Темата е отворена за совети за купување на нова мото опрема. Како за почеток јас сум заентересиран за купување на јакна па секакви совети се добредојдени искуства, секако и предложете некоја продавница низ скопје каде може да се најде (ако не е дозволено рекламирање на форумов по пп). Фала многу.
 

Trninka

Домаќин
Мотор
Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
#3
Јас сум гледал во Макпетрол - Хонда, Максима и Динамикс. Имаш јакни од 4000 па нагоре. Нормално, како и секоја облека треба да идеш и да пробаш. Инаку скоро сите се со штитници на рамена, лакти и позади на грб, како и постава која се вади летно време и нормално колку цена, толку квалитет.
 

Aspi

Член
Мотор
Honda CB600F Hornet
#4
Ја имам супер искуство со MotoMarket-factory shop што се наоѓа во индустриската зона пред Солун, имаат доста опрема и од многу марки, така да може да си најдеш нешто шо ќе ти одговара на џебот, башка може да се ценкаш и да си побараш да ти дадат фактура за да си вратиш данок. Тоа е моето искуство.
А иначе дали ќе купиш кожа или гортекс, тоа е више лично убедување.

Поздрав
 

Gogo

Активен член
Мотор
BMW
#5
... јас сум заентересиран за купување на јакна па секакви совети се добредојдени ...
интересна тема, само Даре, не си напишал ни шо мотор возиш, ни за која намена го возиш, ни каде возиш....
Ако поразгледаш по понудите по моторциклистичките продавници ќе видиш дека има огромен избор.
Која е вистинската??? Е тоа е условено од многу фактори.
Ако возиш 5 - 10 км по градот, се може да облечиш.
Ако возиш трки, ти треба кожен комбелизон .
Ако возиш и лето и зимо, можеби некоја од ГореТекс ти е најдобриот избор...
Јас лично сум “заљубен“ во ГереТекс опремата, и лето и зимо може да се користе, а и при првите капки дожд немора да се кријам или да облечувам некои си пластични заебанции.
 

dare

Нов член
#6
возам supermoto 125 ка ама можно е за некое време да се премине и на некоја 600 тотка па така сакам јакната да ми остане и тогаш да си ја носам, не само да ја менувам. Иначе најчесто низ град натака навака ама забегувам и некоја релација подолга сега се знае колку може далеку со 125 ка хехе.
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#7
возам supermoto 125 ка ама можно е за некое време да се премине и на некоја 600 тотка па така сакам јакната да ми остане и тогаш да си ја носам, не само да ја менувам. Иначе најчесто низ град натака навака ама забегувам и некоја релација подолга сега се знае колку може далеку со 125 ка хехе.
Паметно размислување, и јас сум за универзалност во "МОТОРЏИСКАТА ГАРДЕРОБА" а за 125 ка не се сложувам со тебе, познавам еден човек кој може да биде пример колку и каде се може да се оди и стигне со 125 супермото.
 

Aspi

Член
Мотор
Honda CB600F Hornet
#8
И мене ми е попрактично да е нешто за повеќекратна употреба, и кога веќе сакаш да е по универзално мисла дека гортекс ти е подобра варијанта одколку кожа, пак ќе кажам тоа е мое мислење, моеш да си провериш што појше тебе ти фаќа око.... А исто и цената мислам дека е поприфатлива на гортекс

Поздрав
 

Aspi

Член
Мотор
Honda CB600F Hornet
#9
Еве координати и мапа за мото маркет аутлет, ова е како што кажав во индустриската зона пред Солун uploadfromtaptalk1430725951127.png
 
Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
#11
Сте размислиле ли да отворите на EBAY и да си разгледате јакни од пакистанска кожа, јас тоа што видов е стварно да се изреметиш а за квалитет гарантирам бидејки на времето пред години си купив комплет одело од пакистанска кожа кое го ШИНАВ од возење.
 

medo987

Нов член
Мотор
Ducati Multistrada 620
#12
Јас имам искуство со АМАЗОН, пред едно година дена нарачав јакна за мене и за жена ми кожни од пакистанска кожа. За број ги следевме упатствата од сајтот и беа точни како мерени до центиметар. А и квалитетот е извонреден. Но ги нарачав во Америка кај братучед ми и еден другар беше кај него и на доаѓање ми ги донесе така да затоа излегоа ефтини без шипинг.
 

Aspi

Член
Мотор
Honda CB600F Hornet
#13
Друштво, ја викендот за 2ри август или некој ден после тоа идам накај грчка до мотомакркет, ако е некој расположен за добра вожња и супер шопинг нека се пријави :)
 

Goce

Активен член
Мотор
suzuki v strom 650 dl
#14
Ја имам супер искуство со MotoMarket-factory shop што се наоѓа во индустриската зона пред Солун, имаат доста опрема и од многу марки, така да може да си најдеш нешто шо ќе ти одговара на џебот, башка може да се ценкаш и да си побараш да ти дадат фактура за да си вратиш данок. Тоа е моето искуство.
А иначе дали ќе купиш кожа или гортекс, тоа е више лично убедување.

Поздрав
 

Goce

Активен член
Мотор
suzuki v strom 650 dl
#15
даваат фактура за да си вратиш данок така, бидеки по другиве продавници не даваат, значи и можиш се ценкаш , јас сабота одам во солун па ќе поминам и во мото маркет, гледам една јакна туринг нордкап околу 150 -160 eur. Криво ми е не видов ништо низ скопје за таа цена сигурно има нешто солидно.
 

fenomenmk

Активен член
#16
даваат фактура за да си вратиш данок така, бидеки по другиве продавници не даваат, значи и можиш се ценкаш , јас сабота одам во солун па ќе поминам и во мото маркет, гледам една јакна туринг нордкап околу 150 -160 eur. Криво ми е не видов ништо низ скопје за таа цена сигурно има нешто солидно.
Ај види па кажи искуство. Ианку има за таа цена x-pro turatek, во макпетрол со попуст ти доаѓа одприлика тука негде. Која јакна од нордкап ја гледаш? Dakar??
 

Goce

Активен член
Мотор
suzuki v strom 650 dl
#20
се подновив денес. Зедов норд кап дакар со штитници пантоломи , а јакната горна дакарот пробав неколку големини некако не ми беше комотна, зедов норд кап colorado jakna некој нов модел така ми рече продвачот така кажувам нов модел стар модел битно е да ти биди пријатна*да е како што треба* кога ке седниш на мотор. Попуст дава на старите модели и 30 % на новава не сакаше да даде но накрајот попушти 15%,. можи да се ценкаш. и ти два фактура на која ти се одбива 23% такса, данок. истата ја заверив на граница но не ги вракаат парите на free shop kako za nekoi proizvodi. треба да се вратиш во продавницата од кај што си ги купил па ако се договориме да ги врати ако не ке си купиш нешто за таа вредност. За квалитет не знам како ке се покажат .