Масла за моторцикли

Дискусија во форумот 'Општо' започната од Danilo Stankovik - KROKO, 14 Dec 2014.

 1. Buzuki

  Buzuki Член

  Член од:
  1 Nov 2014
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  24
  Трофеи:
  8
  Мотор:
  Yamaha Rd
  300v ili 7100 не иди во обзир хех.. Нема таква спецификација моторот.. Дефинитивно ќе му ставам мотул 5000.. полусинтетика.. Има Апи СГ па ќе видиме како ќе се понаша машината :D
   
 2. Goce

  Goce Активен член

  Член од:
  20 Sep 2015
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  49
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  suzuki v strom 650 dl
  што и да ставиш од мотул нема да згрешиш само градацијата на маслото да биди точна, јас го послушав кроко користам силколине фукс и не го менувам за ништо.
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Ќе се навикнеш :)
   
 4. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Не бе скапо е тоа, не го лажи :). И што си се запнал за тој Мотул, како да имаш некој процент :D.

  Ај шала на страна. Значи имаш масло и масло, а најдоброто масло за твојот мотор го пишува у упатството за твојот мотор. Ако е 10W-40 API SG, стај си такво и крај. Твој е изборот дали ќе ти мириса на јагода или на зејтин :)
   
 5. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  тешко!!

  sent from my застава using патлак

  ;)
   
 6. Terziev

  Terziev Нов член

  Член од:
  19 Feb 2015
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  9
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Suzuki GSX-R 1000 K8
  400den za litar

  Suzuki Gsx-R 1000 K8 za sega...
   
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Јас мислев ова ELFоф само за Кавасаки било НАМЕНЕТО ама гледам сега и на Хонда "позајмиле некое литро" у мотоГП;)
   
 8. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
 9. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Не се расфрлај со % ;)
   
  На Terziev му/ѝ се допаѓа ова.
 10. i.angelevski

  i.angelevski Нов член

  Член од:
  4 Apr 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Honda VTR SP1
  здраво на сите..би сакал да прашам од каде можам да набавам мотул масло?
  вака да разјаснам сакам да набвам од некаде каде што е посигурно, дека не е "фуш" од каде би ми препорачале ви благодарам на советите однапред
   
 11. Gogo

  Gogo Активен член

  Член од:
  22 Jan 2015
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  207
  Трофеи:
  43
  Локација:
  оД Кавадарци!
  Веб сајт:
  Мотор:
  BMW
 12. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Еве јави им се: https://www.facebook.com/MotulMakedonija/
  Инаку од подобро снабдените продавници кај нас, т.е. сите две-три, маслото е оригинал.
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  А како за инфо, и “фуш“ е одлично масло, ако не и подобро од Мотул ;)
  http://www.silkolene.com/motorcycle/4-stroke-engine-oils/comp-4-10w-40-xp/
   
  На kolestepanov, nikola_bb и Danilo Stankovik - KROKO им се допаѓа ова.
 14. Goce

  Goce Активен член

  Член од:
  20 Sep 2015
  Мислења:
  125
  Допаѓања:
  49
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  suzuki v strom 650 dl
  Зедов мотул15-50 5100 од грција мислам ми донесоа да го пробам со цена 10 еур литар (незнам од каде го зема) а силколинот се фул синтетик за разлика од мотулот 5100 полусинтетик како со вика Трнинка и плус има разумна цена 450 ден литар
   
 15. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  731
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Не гледам логика да се замараш со бренд за кој сметаш дека не е оригинал.
   
 16. zXnitro

  zXnitro Член

  Член од:
  5 Nov 2014
  Мислења:
  92
  Допаѓања:
  53
  Трофеи:
  18
  Локација:
  Скопје
  Мотор:
  Suzuki GSR600
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. i.angelevski

  i.angelevski Нов член

  Член од:
  4 Apr 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Мотор:
  Honda VTR SP1
  не дека мислам оти е фуш него сакам да го набавам од некое посигурно место а незнам каде каде имаат тие продавници затоа прашувам да не знае каде да му се обратам
   
 18. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  А што мислите за мешање на моторни масла од различен бренд, а иста градација?

  Пример литро валволин 10W-40 со литро кастрол 10W-40 ?
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zXnitro

  zXnitro Член

  Член од:
  5 Nov 2014
  Мислења:
  92
  Допаѓања:
  53
  Трофеи:
  18
  Локација:
  Скопје
  Мотор:
  Suzuki GSR600
  10W40 си е 10W40. Ако едно од маслата има некои "special features", адитиви, full synthetic карактеристики итн, тие ќе се "разводнат", ќе се намали/изгуби нивната ефикасност. Меѓутоа миксот од масла ќе си подмачкува како 10W40 градација. Нормално треба да се запазат и SAE итн карактеристики.
   
 20. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  473
  Допаѓања:
  358
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Па? Ќе пробаме ли на ГСР-от ?? :D
   

Разгласи за форумот