мал проблем околу гаснење

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од DACIA, 20 Aug 2017.

 1. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Имам мал проблем со скутерот. Зошто морам да го држам под туража околу 1 мин после ладен старт, инаку гасне? После нема проблем.
  Како може да се среде проблемов
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Што му чепкаше па почна тоа да го прави???
   
 3. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Тука не се разбирам и не чепкам.
  Од порано вака ми прае.
  Некогаш гасни некогаш не.
  Само која е причинава што вака прави. Не му оди бензин или што
   
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Очигледно му треба темелно сервисирање, нешто може преку рекла - казала ама некои работи мора "ќључ у руке".
   
 5. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Не му работи саухот.
   
 6. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  тоа значи дека треба нов саух или нов карбуратор?
  и колку би ме чинело?
  значи вака. Прв старт не гаси. Да го повозам 7-8 км, да го оставам 30 мин да излади ќе гаси.... И морам да го држам под туража околу 1мин
   
 7. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  471
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Ова објаснување е скроз различно од првиот пост. Ве молам во иднина проблемите да ги објаснувате какви што се, а не за истиот проблем два различни описи.

  Не знам што му е на моторот, однеси го на сервис.
   
 8. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Ако саухот после едена минута работа на моторот ПО ЛАДЕН СТАРТ е топол кон вруќ значи функционира, ако е ладен тогаш НЕ. Тоа што моторот после возење и повторно палење треба да го држиш под гас и при тоа ЧАДИ И ТРОКИРА е знак дека при стоењето карбураторот прелива и ти го полни картерот со бензин. Се додека моторот не го согори вишокот мораш да го држиш под гас зошто ќе угаси. Како и да е треба мајстор да го прегледа и да го доведе во ред инаку мака ќе мачиш и ти и тој. Се надевам дека проф. др. мр. пр Бузуки ќе ми даде една преодна оцена за трудов;)
   
  На nikola_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  да да, точно е сево ова. Ти задивудам на знаењево :D:D:D:D:D:p:p
  Ќе го посетам матичниот лекар за ова :D
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот