Highlander - Од високите патишта

Дискусија во форумот 'Патеписи' започната од Zuty, 6 Jul 2015.

 1. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Уште по некоја професионална-италијанска фотка ...колку да ми тргне годинава ..од сега ми се тресат нозете...Крииииизаааааа
   

  Attached Files:

 2. Damjan Bogdanovski

  Damjan Bogdanovski Активен член

  Член од:
  17 Feb 2015
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  141
  Трофеи:
  33
  Мотор:
  Suzuki V-Strom DL-650 ABS
  Клуб:
  Pekolni Kontrolori
  Жути, планираш ли нешто пролетва или летоска? Лани ги поминав Алпите - оваа година на лето планирам Романија - Трансалпина, Трансфаргашн... Ако се погодиме, може и група да правиме - една експедиција. :)
   
  На vige му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vige

  vige Активен член

  Член од:
  26 Nov 2014
  Мислења:
  106
  Допаѓања:
  81
  Трофеи:
  28
  Мотор:
  Honda CBR
  Клуб:
  /
  Лани бев таму. Цигарите се скапи дури и во Романија.3-4 евра паковање. Се пуши по кафани. Земи си...ако ти требаат. За мојата глава Румунија е полоша од Србија, ама се изненадив. Поготово Трнсилванија и све што гледа на средна Европа , не на Србија и Бугарија. Ќе се сретнеш со општество кое оди драматично напред. Нема автопати воопшто (овен Букурешт - Констанца кој и онака нема да го возиш) туку воглавном се редовни патишта со две ленти и најчесто со нов асфалт, реконструирани скоро и полни со камиони.... Ја бев прво некој ден во Пешта па од Маѓарска влегов во Румунија, ја извозев цела по должина и под тежок дожд. Немам гајле од дожд, ама ова не е јужна италија или приморје па да се исушиш за пола саат...хааа. Иако планот беше да се враќаме од Бугарија, на крај одлучувме да излеземе од Румунија кај Ѓердап (Тургу Северин-Кладово). Ги поминав Извонредните Трансфагараш и Трансалпина. Трансфагараш има многу гужва и поради тоа фали малку филинг...инаку доживувањето е неспоредливо, поготово за мене, пошто не сум ги поминал алпските премини. Ние не планираме долго однапред, се на се, неколку дена пред тргање и често пати на лице место, па е можна промена на предвидената рута во зависност од временските услови, да речеме. Препорака од домаќините е да се избегнува Букурешт поради гужва и недостаток од занимливости што го испочитувавме. Релативно е ефтино, со букирање неколку дена однапред обично спиевме за 20 евра или помалки, двајца. Во кафана цените се како овде или пониски, бензинот беше поефтин и беше извонреден. Мислам дека првев по 100км повеќе се еден резервоар него редовно....мада поради релативно бавното темпо ова може да е и малку претерана проекција. Како совет, замокот на дракула можеш слободно да го заобиколиш, на ниво на циркуска атракција е , а најстариот експонат е некаде од средината на 19 век, има само две три слики од Дракула, ама оди во Брашов, интересна е мешавината на Словенска и средноевропска култура. За навигација ќе започнам нова тема, иако ја користам MyCoPilot Europe, и за мене работи одлично, на мојата подобра половина т.е. навигаторот не и се допаѓа.
   
  На Zuty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zuty

  Zuty Активен член

  Член од:
  9 Nov 2014
  Мислења:
  130
  Фото и видео:
  9
  Албуми:
  1
  Допаѓања:
  219
  Трофеи:
  43
  Локација:
  41.9973° N, 21.4280° E
  Веб сајт:
  Мотор:
  GPZ1100, TDM900
  Клуб:
  JOK
  Трансилванија ја возев пред 3 години, целосно 14 дена тура, највероватно меѓу првите од МК кој што целата ја има прошарано па и по снег(имав и куса репортажа овде некаде на форумот).. би сакал повторно некогаш да се вратам , ама не ова лето. Романија е прекрасна.... се она што не знаевме за неа..! Нема утка таму ..се надевам цените не се покачени ..
   
 5. Damjan Bogdanovski

  Damjan Bogdanovski Активен член

  Член од:
  17 Feb 2015
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  141
  Трофеи:
  33
  Мотор:
  Suzuki V-Strom DL-650 ABS
  Клуб:
  Pekolni Kontrolori
  Јас имам слободни денови во мај, ама мислам дека тоа е рано за возење по романските „алпи“. Може уште да се под снег.
   
 6. dragan

  dragan Нов член

  Член од:
  5 Nov 2014
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  9
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  bmw f 650 cs
  Romanija izvozeno videno i pak ke se povtori ruta sto vredi da se izvozi, evtina i interesna,najdobar period za vozenje kraj na Avgust i pocetok na Septemvri nema golema guzva od posetiteli i mozes maksimalno da uzivas.
   
 7. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order

  јас брате, те чекам сега да се вратиш и да напишеш една саглам тема со слики се разбира, од патешествието твое што сега у моментов го возиш. патот на смртта е едно од нај интересните локации што и јас ги сакам да ги извозам во животот... секако достигнувањето што го имаше пред некој ден на повеќето тука ке им ја заледи крвта.. еве само колку да видат луѓево за какво достигнување зборам, нека ги видам само емоцииве и измешаните чувства на клипов и повеќе од доволно е:

  https://www.facebook.com/zuty1/videos/10205067573648963/

  или еве ја втората верзија.. ;)

  https://www.facebook.com/zuty1/videos/10205088046080761/
   
 8. dvormak

  dvormak Нов член

  Член од:
  11 Nov 2014
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  24
  Трофеи:
  3
  Професија:
  Кувар (со едно "P"!)
  Локација:
  Bad Windsheim, Германија
  Веб сајт:
  Мотор:
  Yamaha XJ900s- Diversion
  I jas strplivo čekam :)
   
 9. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  жути е вратен, пред 2 дена. ќе го оставиме да се одмори малку, и после напад... ;)
   

Разгласи за форумот