губи сила

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од DACIA, 4 Aug 2017.

 1. riki

  riki Член

  Член од:
  28 Aug 2015
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  27
  Трофеи:
  18
  Мотор:
  Skygo 125
  Мене ми мириса проблем со воздух....претпоставка.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
 2. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  709
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  А за финансии
  Како бре четири ролни??? Тотален дебаланс, ако не си во состојба да ја постигнеш саканата тежина со шест, ставаш три ролни кои собрани заедно ја даваат саканата тежина(се местат една, празно, друга, празно, трета, празно) ако е поинаку или ко што кажуваш четири МЕЊАЈ ГО ШЕФОТ зошто.............ај да не зборам;)
   
 3. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Секако ќе купував вариатор, со 4 или 4,5 гр.и тоа xD
   
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  709
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Додека купиш ќе отиде лагер на радилица од таа страна, сигурно моторот има и вибрации во пределот на нозете па и рацете.
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  709
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Screenshot_2017-08-11-15-09-14.jpeg
  Вака е правилно
  Screenshot_2017-08-11-15-11-39.jpeg
  А вака би изгледало тоа што ти го кажувам ако земеме во предвид дека црвеното би значело ПРАЗЕН КАНАЛ.
   
 6. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  немам вибрации, туку имам вибрации од пластиката која е пред распаѓање :D
  и незе треба да ја штелнам.
  а каква врска има ролните со радилицата?
   
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  709
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Оф мори мајко, земи еден вентилатор и поткрши или поткастри му една перка, после тоа пушти да врти. Примерот ваљда ќе ти долови разлика меѓу баланс и дебаланс при вртење на нештата. Лежиштата на дебалансираните осовини пропаѓаат брзо и сигурно. За да имаш баланс во варијаторот имаш само две опции 1. сите шест ролни, 2. три ролни наместени како горенаведениот пример.
  Фората е во правилниот распоред на тежината околу "оската на вртење" и тн и тн.
   
  Last edited: 12 Aug 2017
  На kolestepanov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  460
  Допаѓања:
  343
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Ах, се тешки случаи. Вади ОДМА 4те ролни, стави 6. Отидоа осовините...

  Sent from my X5pro using Tapatalk
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. alekkela-onak

  alekkela-onak Активен член

  Член од:
  10 May 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  161
  Трофеи:
  43
  Мотор:
  kawasaki
  Клуб:
  sons of the order
  Издувен систем, т.е. ауспух... Без додавање Л во зборот воопшто: (алспух, аулсплух, алуспух, аусплух итн)... ;)

  Сериозно мајстор те испрати дека е среден моторот со 4 ролни на него? Мајстор ти стави 4 ролни? На тој мајстор треба да му се одземе опцијата мајстор да биде... И други имам видено на растурање, кога дошле за праење, дека имаат 4 ролни... 2+празно+2+празно... Така ги тураат... По неписмена работа не сум видел... Можело... Абе може, не велам не, ама до кога ќе оди така. Да очекуваш со 4 ролни да биде ок, е исто како на трепезариска маса да и идечеш една ногара и да очекуваш да биде се во ред...

  Друже, купи сет од 6 комада 4-4,5 грамски ролни, смени ги, обавезна штелка на карбураторот. Тие 17.000 што се пројдени за баотијан може но и немора да значи дека се многу. Се зависи како е чуван од прв ден... ;)
  На прва овака, ќе речам изгубил компресија, па не иде.. Ама на втора, би се фатил за карбуратор, ауспух и квалитет на гориво.... ;)
  Позз
   

Разгласи за форумот