губи сила

Дискусија во форумот 'Сервис' започната од DACIA, 4 Aug 2017.

 1. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Имам едно прашање.
  Зошто скутерчево мое кога не е загреано е многу постартно и побрзо него откако ќе загрее(достигне работна температура).
  Некако како да губи сила кога ќе качи одредена температура т.е работната по неколку изминати километри.
  И многу почна да брчи. Сугурно вади околу 110-120 DB. Чаре?
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24 Нов член

  Член од:
  20 Jun 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  3
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Ranger 150cc
  Клуб:
  Motors
  Филтерот за воздух го смени ли ?
   
 3. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Сиромашна смеса друже, додека саухот е вклучен доволно му е ама кога ќе исклучи многу воздух:)
  Вака "еден спрема око".
   
 4. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Инаку 2 или 4Т???
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  А тоа за брчењето, провери да не ти паднал некој штраф од спојот меѓу цилиндарот и граната, изгорел дихтунг можда, да не си го заглибил некаде па си го искривил и не лежи добро и сл.
   
 6. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  баотиан 50 цц 2т..
   
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Претпоставував дека се зборува за 2Т. И исход???
   
  Last edited: 9 Aug 2017
 8. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Од дамна ништо му се нема сменето , еве сега почнав да го проверувам. Сменив каиш, наредно е вариатор понатаки ќе видиме.
  Што мислиш вака од голо око?
  Падната му е компресијата, може да е до тоа?
   
 9. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Може, мотор со ниска компресија бара повеќе гориво за да функционира ко што треба.
   
 10. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Но, мотор кога губи компресија звукот од ауспух се стишува губи продрност а не ко што кажуваш ти. Чудно.
   
 11. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  С
  Треба да се отвори па да се види што е... Иначе кога ќе го повозам 5-6 мин се осеќа, ја губи 20-25 % од силата.
  За кревање на компресија треба цел кит да се стави или може да се помиме со нешто помало како едно клипче ?
   
 12. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Може само со клип и бушење, само зависи што клип и колку добро ќе избушат. Ако ауспухот е тапа и новото решение ќе иде јабана за кратко време. Инаку патем од каде знаеш дека компресија е тапа???
   
 13. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Мајсторов мој рече дека му е падната компресија. Да не го возам 2-3 дена 10 мин треба да го верглаш па да запали.
  А за аусплухот што знам, технигас е и доста време е возен
   
 14. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Технигас е ѓубре, првиот знак дека компресијата е слаба ако моторот не пали на алансер а на курбла од прва(кога е ладен) и тоа секој ден односно секое прво палење. Инаку од каде си???
   
 15. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Друже реално моторов секогаш различно се однесува. Денеска го возев, па ќе ти кажам дали утре ќе запали на прва на тастер. А верувам ќе запали.
  А да го оставам повеќе од 2-3 дена мука е да се пали. А курбла немам и таа си иба мајката
  Иначе одамна ништо му немаме сменето ниту филтер за воздух, старио мој ставил свеќица од томосо :D
  Технигас убав звук ми вади но ме разочара со квалитет. Од две страни чади.
  Од овде.
  http://imgur.com/a/f4EQL
   
  Last edited: 10 Aug 2017
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Извади пригушивачот со трите штрафови, разглоби исчисти отпуши ако е запушен. Во него има стаклена волна, нацицана е со уље и не пригушува, извади тоа и замени со мрежи за стругање тенџериња, ја има истата улога и не упива толку уље. Ако ова го направиш успешно ќе почуствуваш голема разлика и во палење и во звук и во одење:)
   
 17. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  А курблата што си "еба мамата" а не се прави???Се се прави освен ако блокот ти е пукнат, во тој случај најчесто треба нов.
   
 18. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  Го потпрев на една ногора моторче и се лизна и курблата се скрши.
  Утре ќе го ѕирнам аусплухот.
  А те глеам постар чоек си а и се разбираш од постовиве што ги пишуваш.
  Што да му сменам на моторчево освен каиш и варијатор? Нешто поекономично да поминам, не планирам на трки да одам. Според дисплејот има 17000 км. А и потрошувачкава ми се накачи бајги. Како да возам цело време со отворен саух. Или друго чаре?
   
 19. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.419
  Допаѓања:
  721
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Јас сум ти друже 40 години на мотори и под моторите, практично ми е се јасно иако сеуште учам читам и никогаш од знаење не е доста. Што да смениш: варијатор со 4,5 грамски ролни, кајш по димензија POWERLINK, бели федери на ламелата и се да биде прописно наместено на претходно темелно исчистена\ издувана средина без ѓубре, прашина и то:)
  Само тоа не е се, зависи колку е моторот запуштен, 17000 км не е многу ама........
   
  Last edited: 10 Aug 2017
  На milanamd2000 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  @Danilo Stankovik - KROKO
  Го исчистив резервоарот плус филтерот за бензин, и му ставив таква мрежа на аусплухот ми се допадна новиот звук
  Стартен е на полна гас, но има "мртви периоди" да речеме после 10 кмх за да стигне 25 кмх му треба време а после забрзува солидно. Што мислиш?
  Ваљда варијаторот? Пошто имам само 4 ролни(така наместил предходниот шеф).
  И невидов дека темава сум ја сместил во Мотори хаха
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот