Дали некој знае какви се и правилата околу возачките категории и регистрација на мопед/мотоцикл

Дискусија во форумот 'Општо' започната од Biofacticity, 18 Aug 2017.

 1. Biofacticity

  Biofacticity Нов член

  Член од:
  18 Aug 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Трофеи:
  1
  Неколку прашања на пример

  1. На колку време треба да се прави регистрација и осигурување на мотор до 50цц - до 125 и над и одприлика кои се цените?

  2. Дали со полагање на Б категорија автоматски се стекнува и А1 - и какви ограничувања носат А1 А2 и А, кои се цените и што е потребно да се добија дозвола (тестови? часови во авто школа итн?)

  3. Кои се правилата за мотор купен надвор од државата - дали е потребна регистрација, данок итн?

  4. Зошто нема лесно достапни информации за овие основни работи?

  Ако некој што ги завршил или му се познати овие административни работи поврзани со мопеди/мотоцикли го замолувам накратко да ми одговори

  Фала однапред.
   
 2. Слаткоја

  Слаткоја Активен член

  Член од:
  29 Oct 2014
  Мислења:
  110
  Фото и видео:
  23
  Албуми:
  3
  Допаѓања:
  73
  Трофеи:
  28
  Локација:
  Скопје
  Мотор:
  Aprilia RSV4 RR 2017
  1. Регистрација на мотоцикл со зафатнина над 50цц се прави секоја година, периодот на регистрација може да биде 3,6,9 или 12 месеци (осигурувањето, техничкиот преглед го плаќаш за цела година)

  2. Не, со полагање на Б категорија смееш да управуваш само велосипед со мотор (скутер) до 50цц. Во категоријата „А1“ спаѓаат мотоцикли чија работна зафатнина на моторот не е поголема од 125 см³ и чија сила на моторот не е поголема од 11 kw, може да се добие со наполнети 16 години. Со А2 се управуваат мотоцикли со моќност до 35 kw, може да се добие со наполнети 18 години. А категорија можеш да добиеш откако ќе наполниш 21 година. Немаш дополнителни полагања за секоја категорија, полагаш за А1 на 16 години, на 18 ти преминува во А2, на 21 во целосна А категорија. Ако полагаш на возраст постара од 21 година директно за А категорија првите две години си возач почетник. За цена јави се во било која авто школа.

  3. Регистрација е потребна за секој мотор без разлика од каде е. Данок од 18% на проценетата вредност се плаќа на секој увезен мотор, царина од 15% се плаќа на мотоциклите со потекло од Јапонија, а на мотоциклите со потекло од ЕУ царина нема. За цената на чинење со сообраќајната од моторото треба да се јавиш во шпедиција и ќе можат да ти пресметаат колку ќе ти бидат трошоците за увоз.

  4. Се менуваше законот за безбедност во сообраќај, а и промените се релативно нови за категориите, ама ако побараш на сајтот и форумов ќе ги најдеш сите информации.
   
  На Trninka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. milanamd2000

  milanamd2000 Нов член

  Член од:
  21 Jul 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  LIFAN
  Мотоциклите до 50 см3 се регистрираат еднаш , и секоја година се зема налепница
  Во врска со цените за регистрација за мотори до 50 см3 тие изнесуваат;
  за прв пат околу 3000 денари (осигурување, технички, сооб.дозвола, и рег.таблица), а секоја година се плаќа само налепница (таксени марки и провизии ) и осугурување околу 600 денари.или вкупно со осигурување околу 1200 ден
  За мотроциклите до 250 см3 , прв пат околу 4300 (технички, сооб.дозвола, рег.таблица, и осигурување - осигурувањето е 1600 денари )
  Над 125 см3 цената е иста само цената на осигуривањето е различна и тоа
  од 50- 100 см3= 1000 ден
  од 100-175см3 =1600 ден
  од 175-250см3 =2240
  од 250-500 см3=3633
  од 500-750 см3=5774,
  повеќе од 750 см3 = 7914 ден
  Еве некои корисни линкови
  http://www.orion.eu.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=204
  http://www.sicam.mk/kA1.html
  http://www.mvr.gov.mk/upravni-rab/27
   
 4. DACIA

  DACIA Нов член

  Член од:
  4 Aug 2017
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  4
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  BT49QT-28 2T 2009
  А дали при промена на газда на скутер од 50цц мора повторно дасе регистрира??
   
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.434
  Допаѓања:
  726
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  ДА.
   
 6. Deni

  Deni Нов член

  Член од:
  5 Oct 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  10
  Трофеи:
  3
  Поздрав другари. Ајде форсирајте малце.

  https://off.net.mk/pisma-na-chitateli/chetiritaktni-pisma-na-chitateli

  Бидејќи прочитав низ медиумите дека приоритет ќе ви биде загадениот воздух и сообраќајниот хаос, би сакал да Ви предложам едно решение кое ги опфаќа и двете дејности истовремено. Имено долго време се дискутира за овозможување на употреба на скутери и мотори со мала кубикажа со положена Б категорија за возачка. Досега ограничувањето е за 50 кубни центиметри и сe фаворизираат микро скутери кои се двотактни. Тие прават големо загадување бидејќи согоруваат и бензин и масло. Понатаму се премногу бучни и претставуваат огромно акустично загадување за градот скопје.

  Ограничувањето по кубикажа е многу несоодветно бидејќи моќноста на едно возило се мери во киловати, а не во кубни центиметри. Затоа многу подобро и помодерно е да се префлри ограничувањето од 50 кубни центиметри, на соодветен број киловати. Во случајов 11 киловати.

  Бенефитите од ова ќе се многукратни. Конкретно ќе се овозможи со Б категорија да се возат 4 тактни скутери и мотори кои се со мала моќност. Истите се многукратно поекономични од двотактните. Четиритактните се многукратно поеколошки со многу повисоки еколошки стандарди. Четиритактните се многу понерасипливи и поиздржливи. Многу поголем број на граѓани ќе се одлучат за патување со мотор или скутер кој е четиритактен кој не загадува, и не мириса. Ниеден истакнат граѓанин несака да стигне на дестинацијата и палтото да му мириса на двотактол. Истовремено ќе се опфатат и електрични скутери и мотори со мала моќност. Кои исто така се многу модерни и еколошки.

  Полагањето за А категорија за да се вози скутер со мала моќност до 11 киловати нема никаква логика. Од типот на Piaggio Liberty, Honda PCX, Yamaha X-Max. Големите производители веќе не ни произведуваат двотактни мотори со 50 кубни центиметри.

  Со само еден лесен потег ќе се зголеми ефикасноста на возилата во градот. Ќе се намали загадувањето од согорување масла во воздухот. Ќе се намали загаденоста на воздухот заради намалената употреба на автомобили. Ќе се намали сообраќајниот хаос заради зголемениот број на моторцикли. Ќе има поголем број на паркинг места бидејќи голем број на граѓани ќе патуваат со мотор.
   

Разгласи за форумот