Дали да сменам Варијатор или Ламела?

alekkela-onak

Активен член
Мотор
kawasaki
Клуб
sons of the order
јас би го послушал кроко... зашто ништо нема да се смени со ламела мењање... само федерчиња да смениш, ке добиеш некои 10-15% повеќе.. подобар старт пред се, и на угорници кога ке дојде поише ке влече... а со олеснување на ролери, ке ја намали крајната брзина за малку, ама затоа до нејзе ке стига многу побрзо и посилно... и да, со ова кога ке се направи, ке осетиш и дека работи малку на по високи обртаи кое е крајната во прашање, а и стартната богами...

Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
ЛАМЕЛАТА, кога е отворена треба да лепи со целата површина на пакните што никогаш не е случај кај стандарден скутер. Лепи само на еден дел што резултира со тресење при тргањето, екстра загревање на каишникот и sвоното и упропастување и ронење на кајшот се до негово кинење. Затоа јас ги корегирам на дребонг и ги обработувам површините така да при момент на контакт со sвоното истиот се случи со целата површина на пакните. Прво се добива поголемо растојание меѓу ламелата и sвоното што овозможува моторот да трга на повисок обртај а второ стартот е сигурен и отсечен заради широката површина на контакт меѓу ламелата и sвоното. Шлајфувањето се сведува на минимум а со него и стварањето на вишок температура која како што кажав погоре ни е само непријател ништо повеќе. Ова е само една од повеќето постапки кои можат да се применат за подобрување на порформансите а не се МАЛОСИ;) Пожелно е да смениш федерчиња и главен федер бидејки оригиналните КИТАЈСКИ не се постојани и при загревање ги губат карактеристиките.;)

Last edited:

Emil123

Нов член
Мотор
Hamachi Intraxx 50cc
добро а кои федерчиња би ми ги препорачале? пошто има многу бои нели

Мотор
SACHS mad ass 50
Клуб
ne sum vo nieden
добро а кои федерчиња би ми ги препорачале? пошто има многу бои нели
Ќе го извадиш главниот федер бидејки ќе ти треба и за мустра, и со него ќе споредиш на притисок со рака. Треба да е малку потврд од стандардниот кој што е безбоен, по моја ПАУШАЛНА проценка би требало да е жолтата боја таман за тебе. Убаво би било ако намераваш да одиш понатаму со појачување да си ги купиш сите комплети на федери.