ABS кај Скутери

Дискусија во форумот 'Општо' започната од Dejan Josifovic, 18 Oct 2017.

 1. Dejan Josifovic

  Dejan Josifovic Нов член

  Член од:
  6 Jul 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Peugeot Satelis 250
  Поздрав,
  Имам едно прашање а тоа е принципот на работа на ABS кочници кај скутери. Имено земав еден Peugeot Satelis 250 (2009/2010) и моторот одлично си кочи ама ме интересира на крај кога застанувам (пред семафор на пример со 5км отприлике на саат) и притискање на предната кочница (можеби малку посилно), како да има дел од секундата блокирање на предното тркало односно таков е осетот. Напоменувам дека пар пати ми се деси ама само на појако стискање на предната кочница. Претпоставка ме е дека е сето тоа нормално, ама може пар совети за кочење со ABS пошто до сега не сум имал таков мотор.:)
  П.С. Моторот го земав скоро со сменети кочници во Динамикс пред 500км.
   
 2. Dejan Josifovic

  Dejan Josifovic Нов член

  Член од:
  6 Jul 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Peugeot Satelis 250
  Моја грешка. Сктерот е сепак без ABS систем (сега проверив по шасија-некои скутери имаат некои не). Е сега прашањето е исто од погоре. Претпоставка ми е дека потребно е двете кочници истовремено да се користат стално.
   
 3. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  727
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Како очекуваш човеку да те учиме да кочиш, тоа е прашање на искуство и зависи од МИЛИОН фактори.
   
 4. Trninka

  Trninka Домаќин

  Член од:
  4 Nov 2014
  Мислења:
  470
  Допаѓања:
  356
  Трофеи:
  63
  Професија:
  System Engineer
  Локација:
  Skopje
  Мотор:
  Kymco Agility 4T 80cc NCY kit
  Нормнално дека со две треба да кочиш, како тоа со една? Точак коа возиш со што кочиш? Кола коа возиш? Логично ако стиснеш посилно, ќе се блокира тркалото, тој е потежок скутер, не е 50цц. Кога полагаше за мотор, нели ти кажа инструкторот дека со две треба?
   
  На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  727
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Наку Сателисот од тој пилотот ли го купи???
   
  На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dejan Josifovic

  Dejan Josifovic Нов член

  Член од:
  6 Jul 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Peugeot Satelis 250
  Скутерот е купен од салон во Пежо и го имаше еден режисер на реклами и сл.(тв продукција некоја). Инаку фала Ви на одговорот.
   
 7. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  727
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  На
  На тој пилотот го сервисирав лани се комплет, кајш, ролни, ролер, предни и задни пакни масло филтер и то.
  Инаку тоа е Пјаџо машина.
   
  На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Dejan Josifovic

  Dejan Josifovic Нов член

  Член од:
  6 Jul 2016
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  2
  Трофеи:
  3
  Мотор:
  Peugeot Satelis 250
  И овој е сервисиран комплет во Динамикс на околу 14.000км (сега е 14500) ама на човекот му испадна летово да купи нов мото гуци од Динамикс и овој го остави во салонот (значи комплет сервисиран пред 500 км со се гуми мишелин) па јас го купив од таму пред 15-20 дена. Едино не можам да му најдам наслоњач за сувозачот (нема за 250ка а има за 400 и 500 цм3 но ми казаа дека не пасува а за универзално нешто не знам).
   
  На Danilo Stankovik - KROKO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  727
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Ништо не му е на сувозачот и ако нема каде "да прилегне" :)
   
  На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Danilo Stankovik - KROKO

  Danilo Stankovik - KROKO Домаќин

  Член од:
  6 Nov 2014
  Мислења:
  1.436
  Допаѓања:
  727
  Трофеи:
  113
  Мотор:
  SACHS mad ass 50
  Клуб:
  ne sum vo nieden
  Па така е, како возат нервозниве граѓани на СК најдобро би било и ти и сувозачот да сте во полна приправност:(
   
  На Dejan Josifovic му/ѝ се допаѓа ова.

Разгласи за форумот