Домашни настани

Извештај: „Ендуро Велес“ (27.05.2012)

motori enduro-veles-2012-191Под покровителство на Мотоциклистичка федерација на Македонија, a во техничка организација на МК Мото Велес на 27 мај крај Велес се одржа првиот натпревар од Шампионатот на Македонија во ендуро за сезоната 2012.

Следете нè на:

enduro-veles-2012-29

enduro-veles-2012-120

Патеката со должина од 15 километри натпреварувачите ја минуваа по четири пати, а во рамките на секој круг имаше брзински испит кој содржи елементи од мотокрос, ендуро и екстрим. „Брзинецот“ беше и најпривлечен за повеќеилјадната публика со оглед на конфигурацијата на теренот, одличната прегледност и панорамата од која се гледа целото езеро „Младост“.

enduro-veles-2012-165

Најголеми потешкотии на натпреварувачите им зададоа вештачките пречки од гуми и камења, а најуспешните и најбрзите беа поздравени од публиката со громогласни аплаузи. Јунак на денот е секако Валентин Тошев (МК Брзкруг) кој убедливо беше најбрз во генералниот пласман, а ја однесе победата и во најбројната Е2 класа. Во конкуренција на 11 натпреварувачи за второто место се избори Панче Андонов (МК Мото Велес), а трет беше минатогодишниот шампион Ивица Милошевиќ (МК Мотори).

Кликни овде за сите слики од трката.

enduro-veles-2012-198И во другите 3 класи на победничкото место се искачија домашни натпреварувачи. Во класата Е1, Драган Ванов (МК Мото Велес) беше поуспешен од Филип Кондратенко (МК Гого) и дебитантот Роберт Нушков (МК Брзкруг). Во класата Е3 видовме одлично возење од дебитантот Горан Тасиќ (МК Мото Велес) кој со сигурно возење победи пред Борче Костов (МК Мотостарс) и Амир Амети (МК Шари мотокрос). Во класата Т1 доминираше двократниот шампион Виктор Ефремов (МК Мото Велес), а место на подиумот освоија и Ивица Гиновски (МК Ендуранс тим) и Ѓоко Филиповски (МК Мото Велес).

Резултати:

Извор: МФМ

Би можело да ве интересира

Изминатиов викенд во Берово се оддржа првата ендуро трка во организација на МК „Мото Велес“ и МФМА која се бодуваше за македонскиот Ендуро шампионат.

Викендов на патеката Серез во Грција ќе започне македонскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Piaggio ги најави новите MP3 модели меѓу кои се подобрените верзии на скутерите со зафатнина од 500cc како и целосно новите 350cc верзии.

Иако ова не беше најдобро чуваната тајна, сепак денеска и официјално ни стигна потврда дека по завршувањето на сезоната 2018 од Светскиот Супербајк Шампионат ќе заврши и  соработката помеѓу Том Сајкс и Kawasaki Racing.

Уште откако за прв пат беше споменета можноста Triumph да биде снабдувач со мотори во Moto2 шампионатот, почнаа да се појавуваат шпекулации во однос на тоа каков ќе биде планот на Британската компанија во секторот на спортски мотоцикли.

Ова решение би можело да промени многу од проблемите со кои се соочуваат електричните превозни средства.